Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy – Największe atrakcje

Mimo, że Biebrzański Park Narodowy (Dolina Biebrzy) nie jest na pewno najbardziej uczęszczaną atrakcją w Polsce, to jednak jego unikalność i wielkość (to największy powierzchniowo park narodowy naszego kraju) nadają mu status szczególny. Na tym wyjątkowym obszarze znajduje się między innymi rozległe dzikie torfowiska, których w takiej ilości i z tak zróżnicowaną fauną i florą nie znajdziemy nigdzie indziej w Europie.

Jeśli interesujemy się przyrodą i lubimy spędzać czas na łonie natury – trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce. Dolina Biebrzy oferuje przyjezdnym wiele niezwykłych atrakcji. Między innymi od niepamiętnych czasów stanowi obiekt pielgrzymek ornitologów i fotografów przyrody, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych. Na bagnach i mokradłach zamieszkuje prawie 300 gatunków ptaków, między innymi bataliony (gatunek ten znajduje się w logo parku), orliki krzykliwe, puchacze i sowy błotne. Jest to również jedna z najważniejszych na kontynencie ostoi ptaków siewkowatych (np. sieweczka rzeczna) dla których obecność rozległych mokradeł jest niezbędna do lęgu.
Nie tylko naukowcy i fotografowie będą się nad Biebrzą czuli doskonale. W parku odbywają się między innymi liczne spływy kajakowe, które przez wielu doświadczonych kajakarzy uznawane są za najciekawsze w Polsce. W obrębie doliny Biebrzy znajduje się również niesamowita liczba szlaków turystycznych, które możemy pokonywać pieszo, na rowerach lub w jakikolwiek inny sposób. Wśród symboli Biebrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy również łosia.

Występowanie Łosia w Dolinie Biebrzy

To jedno z nielicznych miejsc w Polsce gdzie możemy spotkać to majestatyczne zwierze. W czasie II Wojny Światowej zostało tu prawie zupełnie wytrzebione. Liczebność łosi zamieszkujących dolinę Biebrzy szacuje się na około 400 sztuk. Nie jest to może liczba imponująca, jednak wystarczająca aby realne było spotkanie łosia podczas wycieczki. Okolice Biebrzy to również miejsce w którym możemy po prostu dobrze wypocząć. Tereny dziewicze, zielone, oddalone od miejskiego zgiełku. Nawet jeśli nie interesujemy się przyrodą odwiedzenie największego parku narodowego w Polsce na pewno dostarczy nam mnóstwa satysfakcji.