Środek Europy w Suchowoli

Środek Europy

Suchowola to niewielkie, liczące sobie nieco ponad dwa tysiące mieszkańców miasto w województwie podlaskim w powiecie sokólskim. Długa, mająca kilka wieków historia tego miejsca, pozostawiła na jego terenie liczne zabytki interesujące z historycznego punktu widzenia, jednak dla odwiedzających je turystów zdecydowanie najbardziej interesującym miejscem jest geometryczny środek Europy.

Środek Europy w Suchowoli, pomiary

Obliczenia, na podstawie których wyznaczono środek kontynentu, zostały dokonane przez Szymona Antoniego Sobiekrajskiego. Fakt przyznania polskiemu miasteczku statusu serca Europy nastąpił w 1795 roku. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszyscy badacze zgadzają się z obliczeniami Sobiekrajskiego. Wyznaczenie środka kontynentu jest o tyle problematyczne, że nigdy nie została wytyczona dokładna granica między Europą a Azją, nie zostało też ustalone, czy do Europy należy zaliczyć Islandię, Maderę, oraz rosyjskie tereny arktyczne.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Te problemy sprawiły, że pretensje do tytułu „środka europy” rości sobie wiele miejscowości, między innymi w Austrii, na Białorusi, w Czechach, na Ukrainie, w Słowacji, w Rumunii i w wielu innych państwach. Jeden ze „środków Europy” znajduje się też na Litwie, w miejscowości Purnuškės koło Wilna.

Spory o środek Europy

Batalie o to, gdzie tak naprawdę znajduje się środek kontynentu, nie zmieniają jednak faktu, że to właśnie Suchowola oficjalnie nosi ten tytuł. Miejsce, w którym zgodnie z obliczeniami Sobiekrajskiego znajduje się geometryczny środek Europy, zostało oznaczone obeliskiem stojącym obecnie w parku miejskim. Pod koniec osiemnastego wieku, gdy specjalny status miasta został potwierdzony, w wyznaczonym miejscu znajdował się miejski rynek.

Suchowola jest warta odwiedzenia nie tylko ze względu na wyniki badań osiemnastowiecznego naukowca, ale również dlatego, że stanowi doskonałą bazę do zwiedzania okolicy. Przez miasto przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe, niedaleko znajduje się również Biebrzański Park Narodowy. Dobra baza noclegowa, kulinarna, malownicze krajobrazy i ciekawa przyroda – wszystko to czyni Suchowolę bardzo atrakcyjną turystycznie.