Czarna Hańcza

Czarna Hańcza

Każdy, kto choć trochę podróżuje po Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że nasz kraj ma mnóstwo do zaoferowania choć nie wszystkie skarby jakie się w nim znajdują są łatwo dostępne i powszechnie znane. Jednym z takich skarbów jest bez wątpienia Czarna Hańcza – rzeka biegnąca przez teren Polski i Białorusi która w tym drugim kraju uchodzi do Niemna. Odcinek Czarnej Hańczy znajdujący się na Suwalszczyźnie to bez wątpienia jeden z największych cudów naszego kraju.

Nazwa rzeki pochodzi z języka jaćwińskiego jakim mówili zamieszkujące te tereny Bałtowie. Ludy, które mieszkały tu w zamierzchłych czasach były bardziej spokrewnione z Litwinami i Łotyszami niż Polakami.

Czarna Hańcza i jej wyjątkowość

Co właściwie sprawia, że Czarna Hańcza jest wyjątkowa? Przede wszystkim różnorodność – w swoim biegu kilkakrotnie zmienia swój charakter – w niektórych miejscach zwalnia, pogłębia się, na jej trasie pojawia się również jezioro Wigry – jeden z najciekawszych i najbardziej malowniczych zbiorników wodnych w naszym kraju. Czasami wskutek dużych różnic wysokości terenu Czarna Hańcza staje się wręcz rzeką podgórską. Nawet fragmenty o raczej spokojnym nurcie są bezapelacyjnie interesujące wizualnie wskutek obecności licznych zakoli.

Unikalna jest również występująca w okolicy rzeki przyroda. Będzie ona interesująca nie tylko dla naukowca, ale również zwykłego turysty – spotkamy tu liczne torfowiska będące siedliskami bardzo rzadkich roślin takich jak wełniaczek alpejski czy fiołek torfowy. Żyją tu bobry, łosie, kormorany, a nawet wilki. Tych ostatnich wbrew obiegowej opinii nie trzeba się obawiać – nawet jeśli w rejonie Czarnej Hańczy natkniemy się na wilka raczej go spłoszymy niż staniemy się ofiarami ataku.

Czarna Hańcza raj dla kajakarzy

Czarna Hańcza jest również rajem dla kajakarzy, którzy każdego roku odwiedzają ją tłumnie. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje kilka dni i może okazać się przygodą której nie zapomnimy do końca życia. Szlak nie należy do najłatwiejszych – jest stosunkowo bezpieczny, ale nawet bardziej doświadczeni kajakarze nie będą się na nim nudzić. Okolice rzeki i zmieniający się krajobraz jest zachwycający – ktokolwiek raz przepłynie szlak Czarnej Hańczy marzy aby wrócić tu w przyszłości.

Wołowiec
Giewont
Kasprowy Wierch