Giecz, osada piastowska

Giecz, osada piastowska

Współczesny Giecz jest miejscowością o niewielkim znaczeniu w skali kraju – zamieszkują go niecałe dwie setki ludzi. Wieś leży w województwie wielkopolskim w powiedzie średzkim w gminie Dominowo. Dotarcie do tego miejsca nie jest szczególnie trudne choć leży ono w pewnej odległości od głównych szlaków komunikacyjnych. Najłatwiej będzie wyjechać z Wrześni, Środy Wielkopolskiej lub Kostrzyna.

Giecz, osada piastowska wiek

Dokładnego wieku piastowskich zabudowań nie da się określić, wiadomo jednak, że w czasach chrztu Polski już istniały. W X w. w odróżnieniu od innych podobnych polskich grodów Giecz nie został spalony i odbudowany, ale tylko rozbudowany. O dużym znaczeniu tego ośrodka może świadczyć fakt częstego wzmiankowania w źródłach pisanych (m.in. kronice Galla Anonima) oraz udokumentowane zjazdy kasztelanów które gościł. Ważność ośrodka od 1038 r., kiedy to został on zajęty przez księcia czeskiego Brzetysława I i zniszczony systematycznie spadała. Mimo odbudowy z XIII w. Giecz od tego czasu popadał w ruinę.

Osada piastowska obecnie

Obecnie na terenie osady znajduje się rezerwat archeologiczny. Odwiedzenie go jest dla wszystkich zainteresowanych dawną historią Polski świetną okazją żeby przyjrzeć się rozkładowi i kształtowi budynków i umocnień. Zachowały się m.in. fundamenty Palatium i charakterystyczny dla piastowskich grodów wał obronny.

Giecz jest jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o epoce pierwszych Piastów. Z prowadzonych na jego terenie wykopalisk pochodzi nieprawdopodobna liczba zabytków i niesamowitej historycznej wartości. Mimo, że ośrodek ten czasy świetności ma już za sobą, jeśli chcemy poczuć średniowieczny klimat i zobaczyć, gdzie znajdują się korzenie naszego narodu koniecznie powinniśmy go odwiedzić. Tym bardziej, że wstęp na teren rezerwatu kosztuje naprawdę niewiele.

Tunis

Robert
Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.