Czy jakikolwiek Polak może nie znać legendy o królu Popielu i zlokalizowanej na jeziorze Gopło Mysiej Wieży? Historię tę opowiada się już przedszkolakom i pierwszakom, jest ona jednym z najważniejszych elementów naszej narodowej mitologii. Niestety – gdy tylko zagłębimy się w historię Mysiej Wieży okaże się, że legendarny Popiel nigdy nie mógł w niej przebywać. Nawet, jeśli uznamy, że taka postać rzeczywiście istniała, to Mysia Wieża została wzniesiona nie mniej niż 400 lat po jego śmierci.
Jezioro Gopło
Jezioro Gopło znajduje się na Kujawach, niedaleko Inowrocławia. Jakkolwiek jest w pewien sposób atrakcyjne z przyrodniczego punktu widzenia (mieści się tu np. rezerwat ornitologiczny, Gopło jest również siedliskiem suma europejskiego) jednak o jego ważności decydują przede wszystkim względy kulturowe. Słowiańskie plemię Goplan jakie zamieszkiwało okolice jeziora uważa się za jeden z ludów, z których wywodzą się współcześni Polacy. Jezioro to w okresie romantyzmu bywało przez literatów określane mianem „słowiańskiej wody pamięci” co doskonale określa stosunek naszego narodu do tego zbiornika wodnego.
Mysia Wieża
Zdecydowanie najciekawszym obiektem na Gople jest wspomniana już wcześniej Mysia Wieża. Obiekt znajduje się w Kruszwicy na Półwyspie Rzępowskim. Stanowi pozostałość zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Jak dotąd nie udało się ustalić daty początku ani końca budowy, jednak zazwyczaj uznaje się, że powstała mniej więcej w połowie XIV wieku. Budowla jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swój wiek. Ciekawe jest chociażby to, że mimo ośmiobocznego kształtu na zewnątrz jej wnętrze jest okrągłe.
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend
Interesujące wydają się również otwory w murze – wbrew pozorom nie są wcale oknami ani wywietrznikami, ale pozostałościami po rusztowaniach za pomocą których wzniesiono wieżę.
Mysia Wieża ma 32 m wysokości. Z jej szczytu rozlega się niesamowity widok na Gopło, a także na Inwrocław, Strzelno i Radziejów. Atrakcyjność turystyczna Mysiej Wieży została dostrzeżona już pod koniec XIX w., kiedy to utworzono w tym miejscu punkt widokowy. Od tego czasu niewiele się zmieniło – to nadal miejsce, którego podczas zwiedzania regionu po prostu nie można ominąć.
[mapsmarker marker=”68″]
Podziel się opinią