Zamek Grudziądz
Zamek w Grudziądzu był niegdyś jednym z największych zamków krzyżackich. Wzniesiony jako siedziba komtura, wzbudzał zachwyt zarówno swoimi rozmiarami, jak i gotycką formą. Niestety, w XVIII wieku Prusy zdecydowały się na rozbiórkę zamkowych murów, dlatego też zamek przetrwał do naszych czasów jako malownicza ruina. Dziś uwagę turystów przyciąga wysoka wieża, którą udało się zrekonstruować w 2014 roku. Sprawdza się ona doskonale jako punkt widokowych, a chętnych na wizytę na jej szczycie nie brakuje.
Zamek Toruń
Choć Toruń kojarzony jest głównie z piernikami oraz Mikołajem Kopernikiem, miłośnikom zamków krzyżackich również nudzić się tu nie będzie. Zamek krzyżacki (a raczej jego ruiny) jest jednym z ważniejszych zabytków na terenie tego miasta, a spacer po jego murach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom historii. Wciąż można tu zobaczyć dolne partie murów zamkowych oraz piwnice, w dobrym stanie zachowała się też wieża ustępowa z charakterystycznym gankiem. Bramy, prowadzące na teren budowli, młyn zamkowy – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.
Zamek Radzyń Chełmiński
Zamek ten powstał w połowie XIII wieku i do początków XV stulecia służył Krzyżakom jako ważna twierdza. Niestety, do dziś po tej potężnej budowli zachowały się tylko malownicze ruiny, gdyż w czasach pruskich spore partie zamku zostały rozebrane. Do naszych czasów przetrwały tu dwie narożne wieże, utrzymane w bardzo dobrym stanie i wykorzystywane dziś jako punkty widokowe. W czasie zwiedzania zamku można zajrzeć też do piwnic, w których urządzono niewielkie, za to interesujące wystawy.
Zamek Świecie
Gotycki zamek w Świeciu, wzniesiony na początku XIV wieku między rzekami Wisłą i Wdą, stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika historii. Był to jedyny zamek wodny, jaki powstał z woli Krzyżaków. Co ważne, obiekt ten odegrał ważną rolę w XV wieku, kiedy to w rejonie Świecia zbierała się krzyżacka armia, mająca brać udział w słynnej bitwie pod Grunwaldem. Choć w XVII wieku, w czasie potopu szwedzkiego, zamek ten został poważnie zniszczony, wciąż zajmuje on ważne miejsce w lokalnym krajobrazie. Wysoka, cylindryczna wieża skutecznie przyciąga uwagę turystów, którzy chętnie zaglądają na teren tej unikalnej budowli.
Zamek Golub-Dobrzyń
Zamek Golub-Dobrzyń to ciekawa budowla z początków XIV wieku, której z pewnością warto poświęcić swój czas. Malownicza okolica, ciekawa historia oraz piękne wnętrza, które można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika sprawiają, iż wizyta w tym miejscu na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie. Tu, w miejscu związanym z losami Anny Wazówny, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wycieczki po zamku przemienią się w wyjątkową lekcję historii.
Zamek Kwidzyn
Zamek w Kwidzynie to potężna budowla, która wciąż zachwyca swą majestatyczną sylwetką oraz wieżą, znaną jako gdańsko. Ten wielki zamkowy szalet stał się najbardziej charakterystycznym elementem zamku oraz jego wizytówką. Spacer po tej budowli może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a jednocześnie pomóc nam w poszerzeniu wiedzy na temat Krzyżaków oraz wzniesionego tutaj zamku.
Zamek Gniew
Zamek Gniew to cenny zabytek architektury, którego w trakcie historycznej wycieczki śladami Krzyżaków nie można pominąć. Ta potężna twierdza powstała w XIII wieku i przez długi czas była jednym z najważniejszych i największych zamków, jakie Zakon Krzyżacki zbudował po lewej stronie Wisły. Po zakończeniu wojen z Krzyżakami, zamek Gniew stał się własnością Polski, a wśród ważniejszych starostów urzędujących w jego murach pojawił się…Jan Sobieski, przyszły król Polski. Dziś zamek ten jest własnością prywatnej firmy, a urządzony tu hotel cieszy się wielką popularnością. Część zamkowych pomieszczeń można zwiedzać, a historyczny spacer po zamkowych wnętrzach będzie dla wielu z nas ciekawym doświadczeniem.
Zamek Malbork
Zamek w Malborku to obowiązkowy punkt w programie wycieczki śladem zamków krzyżackich w Polsce. Ta potężna budowla, wznoszona etapami od XIII wieku, może się pochwalić długa i burzliwą historią. Jest jednocześnie obiektem wyjątkowym, który – ze względu na swe rozmiary oraz rolę, jaką odegrał w dziejach Europy – doczekał się wpisu na listę UNESCO. Spacer po tym zamku to nie lada gratka dla każdego, a Pałac Wielkich Mistrzów, zamkowa kaplica oraz wystawa bursztynów to wyjątkowe atrakcje, dzięki którym wizyta w tym miejscu na długo zapisze się w pamięci wszystkich zwiedzających to miejsce gości.
Zamki krzyżackie to cenne perełki architektury oraz wyjątkowe miejsca, które mogą każdego z nas oczarować swoją historią. Warto im poświęcić swój czas, a historyczne wycieczki ich śladem mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.Zamek Grodziec
Zamek Czocha
Zamek Chęciny