Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku trudno byłoby określić mianem atrakcji czekającej na odkrycie – jest jednym z symboli naszego kraju, odwiedzanym przez setki tysięcy turystów, zarówno z Polski jak i z zagranicy. To największy pod względem powierzchni zamek na świecie, zabytek architektury militarnej i żywe świadectwo przetaczających się przez teren Polski wojen.

Zamek w Malborku każdego roku przyciąga tysiące turystów
Zamek w Malborku każdego roku przyciąga tysiące turystów

Zamek w Malborku – historia

Początki krzyżackiego zamku w Malborku sięgają roku 1280, swój ostateczny kształt budowla przyjęła jednak dopiero w wieku XV. Przedsięwzięcie realizowano w kilku etapach – najpierw pełnił rolę zamku konwentualnego, później stanowił rezydencję komtura i wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władców Prus zakonnych.

Po zdobyciu Malborka przez Polaków był również w latach 1457–1772 siedzibą królów polskich i od drugiej połowy XVI w. Komisji Morskiej. Po roku 1772 zamek trafił w ręce administracji Królestwa Prus – w tym czasie był kilkukrotnie dewastowany i rekonstruowany. Budowla została zniszczona w 1945 r., jednak już dwa lata później znów zaczęto ją odbudowywać.

Od 1947 znaczenie zamku w Malborku jako zabytku stale rośnie. W 1949 r. wpisano go do rejestru zabytków, w 1961 r. powstało Muzeum Zamkowe, w 1994 r. zamek uzyskał status pomnika historii a w 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowość Zamku w Malborku

Zamek w Malborku to najlepiej zachowana krzyżacka budowla na świecie, która pozwala wyrobić sobie pogląd na to, jak doskonałą techniką militarną dysponował zakon i jak biegły był w sztuce wznoszenia fortyfikacji. Mury zamku w niektórych miejscach są tak grube, że nawet największe kule armatnie nie były w stanie ich uszkodzić. Budowle znajdujące się w kompleksie są monumentalne i imponujące.

Zamek w Malborku widok na mury
Zamek w Malborku został mocno zniszczony w czasie II Wojny Światowej.

Zamek w Malborku zwiedzanie

To również interesujące połączenie zamku obronnego z rezydencją. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby z jednej strony stał się twierdzą nie do zdobycia, a z drugiej – miejscem, w którym najważniejsi ludzie zakonu krzyżackiego mogli odpoczywać i obmyślać kolejne posunięcia.

Na terenie Muzeum Zamkowego znajdują się liczne wystawy i wnętrza, które po prostu trzeba zobaczyć. Wybierając się do Malborka warto zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień, co i tak nie gwarantuje, że uda się zobaczyć wszystko.

Dojazd do zamku

Zamek w Gołuchowie
Gdańsk atrakcje