Ostrów Lednicki

Ostrów Lednicki

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Dawne dzieje, Turystyka
  4. /
  5. Ostrów Lednicki

Podręczniki szkolne jako pierwszą stolicę Polski wskazują Gniezno. Z tymi wskazaniami oczywiście nie sposób polemizować, jednak prawda jest taka, że siedziba pierwszych Piastów znajdowała się w pewnej odległości od miasta – na wyspie Ostrów Lednicki zlokalizowanej na jeziorze Lednica. To właśnie znajdujący się tutaj gród był prawdopodobnym miejscem chrztu Polski i rezydencją Mieszka Pierwszego, Bolesława Chrobrego i ich poprzedników.

Lokalizacja Ostrowa Lednickiego

Gród oryginalnie znajdował się na południu wyspy. Podobnie jak w przypadku wszystkich piastowskich grodów obronnych był on otoczony wałem ziemno – drewnianym. Rozmiary wału były imponujące – miał ok. 500 m długości i wysokość sięgającą 12 m (dziś w najwyższym miejscu ma 8 m). Wśród pozostałości wzniesionych na wyspie budowli warto wymienić ruiny pałacu z kaplicą i kościoła grodowego. Oba budynki datowane są na lata 963 – 966. Nieopodal kaplicy znajdowało się babtysterium, czyli baseny z wodą przeznaczone do przeprowadzania rytuału chrztu.

Przeczytaj również:   Zamek Pieskowa Skała

Wiek obu budowli świadczy o tym, że chrzest Polski był zwieńczeniem pewnego procesu, a nie oderwanym od wcześniejszych wydarzeń punktem od którego zaczęła się historia naszego kraju, jak to czasami zdają się sugerować podręczniki szkolne.

Badania archeologiczne na wyspie Pierwszych Piastów

Ruiny obecnie są zabezpieczone i wyeksponowane. Z tego co zostało możemy zorientować się w rozmiarach lednickiego kompleksu i jego kształcie. Widzimy tu wyraźny wpływ starszego budownictwa sakralnego przyniesionego na te tereny z zachodu. Gród działał prężnie mniej więcej do XII w., później ze względu na brak mieszkańców zamieniono go w cmentarz.

Przeczytaj również:   Giecz, osada piastowska

Ruiny kompleksu noszą liczne ślady przebudów i prac mających na celu dopasowanie do wymagań kolejnych władców. Cały czas trwają pracę mające na celu usystematyzowanie i wzbogacenie naszej wiedzy na temat obiektu. Ostrów Lednicki to miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. Wraz z innymi obiektami Muzeum Pierwszych Piastów będzie niezwykle interesującym celem wycieczki dla wszystkich zainteresowanych historią Polski i początkami naszego państwa.

OSTRÓW LEDNICKI - WYSPA PIERWSZYCH PIASTÓW

ładowanie mapy - proszę czekać...

OSTRÓW LEDNICKI - WYSPA PIERWSZYCH PIASTÓW 52.527050, 17.377810 OSTRÓW LEDNICKI - WYSPA PIASTÓW

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC