Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Godziny otwarcia

Od 01.05 do 30.09
codziennie w godzinach 9:00 – 19:00
(ostatnie wejście o godzinie 18.30)

Od 01.10 do 30.04
w godzinach 9:00 – 16:00.

W poniedziałki zamek jest nieczynny.

Cennik

ZAMEK + WOZOWNIA

  • Bilet ulgowy – 14,00 zł.
  • Bilet normalny – 19,00 zł.
  • SPICHLERZ ( V – IX) – 5,00 zł.

Zamek w Niedzicy prezentuje się niesamowicie, zarówno od zewnątrz, z perspektywy zalewu, jak i od wewnątrz z perspektywy dziedzińca. Jeśli więc wybierasz się w Karpaty warto zarezerwować trochę czasu aby go odwiedzić.

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 18 262 94 89, +48 18 262 94 80

Adres

Zamkowa 2, 13-100 Niedzica
Polskie Karpaty słyną przede wszystkim z malowniczych krajobrazów które mimo trudnych tras z jakimi mamy do czynienia wybierając się w te niezwykłe góry przyciągają niewyobrażalną liczbę turystów. Mało kto wybiera się w ten rejon na poszukiwanie pamiątek historycznych.

Wejście na Zamek

Tymczasem w Niedzicy w powiedzie Nowotarskim znajduje się jedna z najciekawszych średniowiecznych budowli fortyfikacyjnych, która zarazem jest poważnym kandydatem do miana najbardziej malowniczo umiejscowionej.

Historia

Niestety nie znamy dokładnej daty powstania zamku – spekuluje się że jego budowa musiała zostać zakończona mniej więcej w latach 1320 – 1325, nie zostało to jednak potwierdzone. Wiemy natomiast że w 1330 roku funkcjonował już jako „Zamek Dunajec”.

Budowlę zbudowano na wzniesieniu położonym ok. 80 m ponad poziomem ówczesnego Dunajca. Obecnie w tym miejscu znajduje się sztuczne jezioro – zalew czorsztyńsko – niedzicki z którym obiekt komponuje się przepięknie.

Widok z Zamku

Zamek podczas swojej burzliwej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli. Przez większość lat swojego istnienia był zarządzany przez Węgrów, pod pieczą Polaków znalazł się dopiero w roku 1920. Wtedy też zaopiekowało się nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki rozpoczynając prace konserwatorskie.

Jak pokazują zdjęcia i szkice obiektu pochodzące z tamtych lat obiekt po dziewiętnastowiecznym pożarze który go strawił znajdował się w stanie bliskim ruiny. Od 1945 r. zamek wskutek reformy rolnej stał się własnością skarbu państwa.

Legenda

Interesującym epizodem w historii obiektu jest wątek… inkaski. Podobno pod koniec XVIII w. w okolicach zamku w Niedzicy rezydowali Inkowie uciekający przed prześladowaniami z jakimi mięli do czynienia w Hiszpanii.

Wśród niedzickich Inków mieli znajdować się arystokraci, potomkowie Tupaca Amaru II. Inkowie mieli na terenie obiektu ukryć skarb dzięki któremu zamierzali sfinansować zbrojne powstanie przeciwko kolonizatorowi.

Zamek w Gołuchowie

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Zamek Chojnik