Skansen archeologiczny zlokalizowany Trzcinicy w województwie Podkarpackim to stosunkowo młoda atrakcja. Powstał w miejscu, w którym odkryto jedno z najstarszych polskich grodzisk, tzw. Wały Królewskie. Zdaniem badaczy pierwsza ufortyfikowana osada powstała tu ponad 4000 lat temu. Na terenie wykopalisk archeologicznych znaleziono ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów które pozwoliły rzucić nieco światła na historię tego miejsca.
Karpacja Troja pochodzenie
Osada znajdująca się w tym miejscu w połowie drugiego tysiąclecia p.n.e. była wyraźnie powiązana z kulturami śródziemnomorskimi, dlatego właśnie skansen ochrzczono mianem Karpackiej Troi. Znaleziono tu również liczne ślady bytności Słowian – część grodziska nazywana Królewskimi Wałami to właśnie pozostałość po naszych przodkach. Słowiański gród obronny funkcjonował tu w latach 770 – 1030 n.e.
Karpacka Troja stanowi połączenie skansenu i placówki muzealnej. Część słowiańskiego grodu została zrekonstruowana – zwiedzający mogą zobaczyć m.in. 150 m. wałów obronnych, 6 chat oraz 2 bramy – jedna nawiązująca do epoki brązu, druga natomiast do wczesnego średniowiecza.
Karpacka Troja wydarzenia
Na terenie skansenu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, obiekt posiada też bardzo rozbudowaną ofertę dla dzieci, m.in. lekcje muzealne, warsztaty, a także salkę małego odkrywcy – niezależnie od tego, czy przybędziemy tu sami czy też z całą rodziną możemy być pewni, że każdy bez względu na wiek czy płeć znajdzie tu coś interesującego.
Skansen Karpacka Troja powstał w latach 2007-2009, do zwiedzania udostępniono go jednak dopiero w 2011. Wcześniejsze otwarcie go nie wchodziło w grę po powodzi, z którą ten region zmagał się w 2010. Krótka historia skansenu nie czyni go jednak mniej interesującym, przeciwnie – to jedna z tych polskich atrakcji, które cały czas czekają na odkrycie przez szersze grono turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Do skansenu najłatwiej będzie dostać się z Jasła jadąc drogą nr 28 w stronę Gorlic. Dojazd nie stanowi problemu. Karpacka Troja jest otwarta od wtorku do niedzieli – w poniedziałki obiekt pozostaje zamknięty.Tunis
Kanał Elbląski