Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie, niewielkiej wsi w powiecie brzeskim zalicza się raczej do tej drugiej kategorii, choć jest doskonale zachowany i stanowi obecnie siedzibę oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Zamek w Dębnie – założyciel

Za powstanie zamku rycerskiego w Dębnie odpowiedzialny jest Jakub z Dębna, Kanclerz Wielki Koronny, który w miejsce istniejącej wcześniej w tym miejscu warowni rozkazał wznieść murowany zamek. Budowla powstała w latach 1470 – 1480.

Dzisiejszy kształt budowli jest bardzo zbliżony do oryginalnego, co stanowi prawdziwą rzadkość – obiekt był co prawda kilkakrotnie rozbudowany i wielokrotnie zmieniał właściciela (zarządzały nim między innymi rody Lanckorońskich, Rudnickich i Rogowskich), jednak mimo to zachował swój charakter.

Obiekt nigdy nie został doszczętnie zniszczony, przetrwał zarówno szwedzki potop jak i obie wojny. Do roku 1945 znajdował się w prywatnych rękach.

Miał to szczęście, że kolejni właściciele raczej go remontowali niż usiłowali przerabiać na swoją modłę i zgodnie z duchem czasu – w obrębie zamku znajdują się co prawda pamiątki różnych epok, jednak to wciąż ta sama późnogotycka budowla, w której rezydował Jakub Dębiński.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Zamek w Dębnie stał się własnością państwa tuż po wojnie. Szybko doceniono jego historyczną wartość – został uznany za ważny zabytek i w latach 1970 – 1978 odrestaurowano go. Wraz z zakończeniem prac restauracyjnych został przekazany Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, w którego rękach pozostaje do dziś.

Dębno Zamek jak dojechać ?

Aby dotrzeć do Dębna najlepiej wyruszyć z Krakowa lub Tarnowa. Miejscowość znajduje się przy drodze nr 4, ok. 8 km od brzeska. Po dotarciu na miejsce odnalezienie zamku nie nastręcza najmniejszych problemów – droga do niego jest oznaczona licznymi drogowskazami.

W budynku znajduje się stała ekspozycja wnętrz zamkowych, a także wystawy czasowe. Organizuje się tu również liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne.

Zamek Grodziec
Zamek w Gołuchowie
Zamek Kliczków