Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek – autor

Zlokalizowana w Czermnej, dzielnicy Kudowy Zdroju, Kaplica Czaszek stanowi jedną z najdziwniejszych atrakcji naszego kraju. Została zbudowana w latach 1776 – 1804.

Jej istnienie zawdzięczamy jednej osobie – księdzu Wacławowi Tomaszkowi, z urodzenia Czechowi, który w roku 1776 przypadkiem trafił na znajdujące się w osuwającej się skarpie ludzkie kości.

Szybko okazało się, że ksiądz trafił na zbiorową mogiłę ofiar kilku wojen, prawdopodobnie wojny prusko – austriackiej, trzydziestoletniej, siedmioletniej a także epidemii cholery z którymi teren ten zmagał się w XVII i XVIII w.

Kaplica Czaszek z zewnątrz
Kaplica Czaszek z zewnątrz

Od zewnątrz kaplica niczym się nie wyróżnia. Ot, niewielki, barokowy budynek. Wrażenie jednak zmienia się o 180 stopni gdy tylko wejdziemy do środka. Zarówno ściany jak i strop udekorowane są niezliczoną ilością ludzkich kości.

To szczątki, na które trafił ksiądz Tomaszek i których wydobywaniu poświęcił znaczną część życia. Wystrój kaplicy w założeniu miał być pomnikiem ku czci zmarłych oraz ostrzeżeniem dla ludzi którzy od wieków przy każdej okazji wdają się w wojny.

Kaplica Czaszek – ciekawostki

Przed wejściem znajduje się pomnik z napisem „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914” po polsku, czesku i niemiecku. Kaplica czaszek jest miejscem złowrogim, a jednak fascynującym.

To jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki sakralnej, głęboko poruszająca i uzmysławiające nam jak kruchy byt stanowi człowiek. Co ciekawe – wśród znajdujących się w kaplicy (oraz zakopanych pod podłogą) kości są również należące za życia do księdza Tomaszka oraz grabarza Langera, sołtysa Czermnej, który pomagał mu w wydobywaniu szczątków od kiedy makabryczne znalezisko stało się faktem.

To niezwykły przykład artysty, który stał się swoim własnym dziełem.

Kaplica Czaszek wygląd z zewnątrz
Kaplica Czaszek nie wyróżnia się na zewnątrz

Niektóre spośród czaszek zostały wyeksponowane. Dotyczy to m. in. właśnie czaszki Langera oraz kilku innych interesujących ze względu na anatomiczne anomalie, nietypowy sposób śmierci oraz te, których historię udało się poznać, jak np. czaszka Martinca, sołtysa rozstrzelanego przez prusaków w czasie wojny siedmioletniej.

Zdecydowana większość zgromadzonych przez księdza Tomaszka szczątków pozostaje jednak anonimowa.

Bilety

wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł.

Kaplica Czaszek godziny otwarcia

czynne: codziennie (oprócz poniedziałków)
w sezonie: w godz. 9.30-17.15
poza sezonem: w godz. 10.00-15.45

Kaplica Czaszek jak dojechać?

Lokalizacja: Cmentarz
Adres: Stanisława Moniuszki 8a, 57-350 Kudowa-Zdrój

[mapsmarker marker=”15″]