Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Trekking górski ma to do siebie, że można go praktykować właściwie przez cały rok. Pomimo różnic, jakie występują podczas przygotowania do wyjścia na szlak latem a zimą, niezmienne pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podczas wyprawy. O czym zatem warto pamiętać planując wyprawę w góry?

4 rzeczy, bez których trudno wyobrazić sobie górską wyprawę

Absolutnie niezbędne przedmioty na górskim szlaku, w które warto się zaopatrzyć, a wszystkie z nich znajdziesz w dobrze zaopatrzonym sklepie turystycznym, to:

1. Buty turystyczne

W wyposażeniu miłośnika gór na pierwszym miejscu powinny znaleźć się wygodne buty górskie. Najlepiej takie, które są przeznaczone do panujących warunków atmosferycznych i terenu.

Istnieje kilka zasad, którymi należy kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia, a zgodnie z podstawową z nich – wybierając się na górski szlak wcale nie potrzebujemy ciężkich, wysokich butów trekkingowych. Te sprawdzą się w wyższych partiach gór, gdzie teren jest bardziej wymagający. Na łagodniejsze trasy dobrym rozwiązaniem są buty górskie niskie.

Ta zasada dotyczy zwłaszcza warunków wiosenno-letnich, zimą zaś, kiedy nawet płaski teren pokryty jest lodem i śniegiem, warto zaopatrzyć się w buty wysokie, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale też zapobiegają dostawaniu się śniegu do buta.

Wybierając buty górskie warto zwrócić też uwagę na przyczepność podeszwy do podłoża, materiał, z jakiego zostały wykonane, czy termikę.

2. Plecak górski

Kolejną niezbędną rzeczą na szlaku jest plecak – dzięki niemu spacerowanie po górach jest po prostu wygodne.

Wybierając plecak w góry warto zwrócić uwagę na:
Pojemność – Jest uzależniona głównie od długości pobytu w górach. Małe plecaki, czyli do 30 litrów, sprawdzą się na krótkie, jednodniowe wyprawy, 40 – 70 litrowe pomieszczą bagaż na 3 – 4 dni, z kolei na wyprawy 5-dniowe i dłuższe dobrze zabrać plecak powyżej 70 litrów.

Materiał – Materiał plecaka wpływa na jego wagę i wytrzymałość –  wraz ze wzrostem grubości warstwy materiału zwiększa się też jego trwałość oraz ciężar. Specjalistyczne plecaki turystyczne wyprodukowane są z odpowiedniego materiału lub są pokryte specjalną warstwą zapobiegającą wchłanianiu wody i są znacznie lżejsze.

Budowę – Sposób rozmieszczenia i wielkość przegródek ułatwia segregację i szybki dostęp do potrzebnych rzeczy. Praktycznym rozwiązaniem jest komora główna zamykana od góry i od dołu, która umożliwia np. oddzielenie przemoczonych ubrań od suchych. Warto także zwrócić uwagę, czy plecak w góry jest wyposażony w pas biodrowy i piersiowy. Takie rozwiązanie prawidłowo rozłoży jego ciężar i odciąży kręgosłup.

3. Spodnie trekkingowe

Wysoki komfort podczas górskiego trekkingu zapewnia odpowiedni ubiór, a jednym z jego podstawowych elementów są właśnie spodnie trekkingowe. W przeciwieństwie do spodni dresowych specjalistyczne spodnie w góry nie wchłaniają tak bardzo wilgoci, przez co nie wychładzają organizmu, a wręcz zapewniają ciepło. Poza tym, materiał, z jakiego są wykonane jest dużo bardziej elastyczny niż chociażby jeans i tym samym zapewnia większą elastyczność ruchów.

Często spodnie górskie posiadają kieszenie mieszczące niewielkie przedmioty i są rozłożone w taki sposób, by zapewnić jak najszybszy dostęp do potrzebnych rzeczy.

4. Naczynia turystyczne

Przebywając w górskich warunkach warto mieć ze sobą naczynia podróżne. Zależnie od długości naszej wyprawy, możemy potrzebować talerzy i sztućców przy wielodniowych podróżach, a obowiązkowym wyposażeniem każdej podróży jest termos. Naczynia turystyczne wykonane są z lekkiego tworzywa, często silikonowego. Dzięki temu nie stanowią dużego ciężaru i zajmują niewiele miejsca w plecaku.

Udana wyprawa w góry to bezpieczna wyprawa

Bez wątpienia, turystyka górska na dobre wpisała się jako jedna z popularnych form aktywnego trybu życia, a spacerowanie po górach nie jest już zajęciem wyłącznie dla doświadczonych sportowców. Pomimo łatwemu dostępowi do szczytów górskich, każda wyprawa powinna być poprzedzona znajomością aktualnych warunków pogodowych, trasy i dopasowaniem własnych predyspozycji do trudności szlaków.