Jastrzębia Góra atrakcje

W okresie letnim prężnie działają tu aż trzy kąpieliska – jedno z wejściem przy ulicy Bałtyckiej, dwa kolejne natomiast z wejściem przy ulicy Rozewskiej.

Co istotne, kąpieliska te w pełni spełniają obowiązkowe wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej. Choć Jastrzębia Góra to miejsce stosunkowo niewielkie, to tak naprawdę kryje w sobie wiele atrakcji.

Lisi Jar

Jeden z najistotniejszych elementów pięknego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. ”Lisi Jar” to po prostu wąwóz, stosunkowo wąski, który ciągnie się aż do wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Dawniej wąwóz miał około 10 km długości, na dzień dzisiejszy natomiast ma już tylko 350 m długości. Skąd taka zmiana? Spowodowane jest to przede wszystkim niszczycielską działalnością wód Bałtyku.

Maksymalne zagłębienie jaru osiąga 50 metrów. Ciekawym elementem w ty przypadku są także idealne dla miłośników przyrody, porośnięte ponad stuletnim lasem bukowym zbocza wąwozu.

Niejaki hrabia de Rosset, wybudował tu nawet po 1920 roku specjalne schronisko dla przebywających w okolicy turystów, które niestety ze względu na różne historyczne zawirowania nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Na terenie wąwozu natomiast znajduje się pamiątkowa tablica, ustawiona w tym miejscu przez mieszkańców wsi w 1995 roku.

Jastrzębia Góra

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

To po prostu bardzo okazały obelisk, ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym na północ. Inicjatorem powstania i ustawienia pomnika właśnie w tym, a nie innym miejscu było Towarzystwo Przyjaciół w Jastrzębiej Górze.

Co ciekawe, dawniej wierzono, że najdalej wysunięty na północ punkt znajduje się nie tu, a na Przylądku Rozewie. Jednak szybko wiedza ta została w odpowiedni sposób zweryfikowana, dlatego też na dzień dzisiejszy obelisk znajduje się właśnie w tym, a nie innym miejscu.

Białe noce żeglarskie

To bardzo ciekawe zjawiska astronomiczne, które zachodzą jedynie na dużych szerokościach geograficznych. Takie zjawiska nie zdarzają się codziennie, dlatego też stanowią niezwykła i inspirująca atrakcję dla turystów, którzy akurat w tym czasie maja przyjemność przebywania w Jastrzębiej Górze bądź pobliskim Władysławowie. W czasie takich białych nocy nie jest zupełnie ciemno.

Wszystko dzieje się dlatego, że wówczas słońce przechodzi pod horyzont, ale płytko, stąd też w nocy nie ma całkowitej ciemności, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Takie noce to szczególnie duże przeżycie dla wszystkich tych, którzy w swoim życiu nie mieli jeszcze nigdy jakiegokolwiek doczynienia z podobnym zjawiskiem astronomicznym.

Dom do góry nogami

To atrakcja doskonała dla całej rodziny. Świetnie będą się tu bawiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Co prawda obiekt ten nie znajduje się bezpośrednio w Jastrzębiej Górze, a w pobliskim Władysławowie, to jednak warto poświęcić chwilę czasu na dojazd w to miejsce wielu zapewniania sobie i swoim najbliższym wielu niezapomnianych i bardzo inspirujących wrażeń.

Szlaki piesze i konne

Jastrzębia Góra może pochwalić się również doskonałym szlakiem zarówno pieszym, jak i konnym, co z pewnością ucieszy szczególnie tych turystów, którzy w czasie swoich wakacji stawiać będą przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Tu możliwości aktywnego wypoczynku jest naprawdę wiele.

Jednym z dostępnych szlaków pieszych jest szlak niebieski, czasami nazywany także przez niektórych nadmorskim bądź rozewskim. Jest to szlak przebiegający w sposób następujący : Krokowa – Ostrowo – JASTRZĘBIA GÓRA – Rozewie – Władysławowo. Długość całego szlaku wynosi około 28 km.

Będąc w okolicy Jastrzębiej Góry warto także skorzystać z możliwości, jakie daje dydaktyczna ścieżka, znajdująca się na terenie rezerwatu Beka. W zależności od stopnia wprawy przebrnięcie przez taką ścieżkę nie powinno zająć więcej niż 60-90 min.

Plaża w Jastrzębiej Górze
Plaża w Jastrzębiej Górze

Jest to miejsce niezwykle ciekawe, w którym znajduje się wiele skupisk roślinności słonolubnej (do czego przyczynia się duże zasolenie okolicznych terenów). Na terenie rezerwatu znajduje się kilka dydaktycznych przystanków, przy czym za te najciekawsze uznać można:
-bogatą szatę roślinną rezerwatu Beka,
-liczne gatunki ptaków będących w okresie pozalęgowym,
-subnatofilne szuwary,
-pozostałości po dawnej przystani.

Będąc w Jastrzębiej Górze nie sposób także pominąć ścieżki dydaktycznej Przylądek Rozewski. Ścieżka znajduje się na terenie rezerwatu Przylądek Rozewie oraz Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

W tym przypadku turyści mogą jedynie poruszać się wyłącznie po ściśle do tego wyznaczonych trasach, wykraczanie poza nie jest dość surowo karane przez osoby zarządzające ścieżką oraz parkiem. Za najciekawsze przystanki na trasie uznać można między innymi:
-autostradę słońca,
-latarnię morską,
-aleję im. L. Wzorka,
-bukowy las,
-paprocie na zboczach Lisiego Jaru.

Dojazd do Jastrzębiej Góry

Tunis
Giewont