Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Sandomierz to miasto skrywające w sobie wiele tajemnic. Poza unikalną architekturą, obfitością zabytków i przepięknymi krajobrazami niebywałą atrakcję turystyczną stanowi podziemna trasa, która wiedzie przez mnóstwo zakątków i zakamarków umiejscowionych w piwnicach. Wrażenia towarzyszące pokonywaniu owej trasy są niezapomniane i z pewnością będą stanowić ciekawą alternatywę dla powszechnej formy turystyki.

Podziemna trasa – Labirynt atrakcji.

Zespół historycznych piwnic i składów miejskich rozpoczyna się od wejścia ulokowanego przy jednym z najpiękniejszych rynków w kraju. Koniec trasy stanowi wyjście znajdujące się w budynku historycznego sandomierskiego ratusza. Trasa została oddana do użytku w roku 1977, a paradoksalnie przyczyną jej powstania była seria katastrof i zapadlisk z drugiej połowy lat 60’. Na ratunek naruszonemu miastu przybyli górnicy z Bytomia prowadząc liczne zabiegi konserwacyjne. Część odkrytych wyrobisk zaaranżowano jako trasę turystyczną, która po dziś przyciąga turystów z całego świata.

Budowa trasy.

Trasa składa się z 34 pomieszczeń, które są ze sobą połączone. Nie posiada ona stałej głębokości . Ta waha się na przestrzeni 4-12m. Kupieckie piwnice i mieszczańskie składy zadziwiają turystów swą architekturą i położeniem. Znacznie przybliżają kulturę i historię minionych czasów.

Długość trasy turystycznej wynosi blisko 500m. Część pomieszczeń została wyposażona w pamiątki przedstawiające historyczne miasteczko Sandomierz. Na szczególną uwagę zasługują tu elementy pierwotnego rzemiosła, które wzbudza największe zainteresowanie zwiedzających.
W innej części składów turyści mogą zapoznać się z licznymi legendami dotyczącymi miasta, jak również enigmatycznych labiryntów pod powierzchnią. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez profesjonalnego przewodnika.

Inne atrakcje.

Choć Sandomierz niesie ze sobą mnóstwo fenomenalnych atrakcji w postaci zabytków, tajemniczych uliczek i nietuzinkowej architektury, to zdecydowanie najciekawszym doznaniem są labirynty w postaci trasy turystycznej. Będąc w tym pięknym miasteczku warto poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z kulturą i tradycjami Sandomierza z perspektywy podziemnych zakamarków – satysfakcja gwarantowana.Kopalnia soli w Wieliczce

Zamek Książęcy w Niemodlinie