W Polsce znajduje się wiele obiektów stanowiących pamiątki po drugie wojnie światowej i niemieckiej okupacji. Wiele spośród nich ma niezwykle ciekawą historię, z wieloma wiążą się niezbadane tajemnice. Jednym z takich obiektów jest schron kolejowy (Bunkier w Konewce) znajdujący się w niewielkiej wsi Konewka.
Konewka liczy sobie zaledwie kilkuset mieszkańców. Wieś jest siedzibą sołectwa, administracyjnie przynależy do gminy Inowłódz w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim. Gdyby nie tutejszy bunkier dla pociągów o tym miejscu prawdopodobnie nie usłyszałby nikt z wyjątkiem mieszkańców.
Schron kolejowy – Tajemnice
Bunkier w Konewce jest częścią większej inwestycji infrastrukturalnej, która powstała z myślą o nadchodzącym konflikcie ze Związkiem Radzieckim. Już w 1939 w niedalekiej Spale został wzniesiony ważny ośrodek dowodzenia który był bardzo często odwiedzany zarówno przez samego Hitlera jak i innych oficjeli III Rzeszy.
Właściwie od samego początku wojny Hitler liczył się z ewentualnością ataku ze strony stalinowskiej Rosji, musiał więc zapewnić sobie i swoim najwyżej postawionym podwładnym względne bezpieczeństwo.
Pociągi, specjalnie opancerzone i uzbrojone, były głównymi środkami komunikacji którymi poruszał się niemiecki dyktator. Schron w Konewce ma aż 380 metrów długości, co oznacza, że mógł pomieścić cały skład. Spośród podobnych obiektów zlokalizowanych na tym terenie jest on zdecydowanie największy, jednak niejedyny – odkrywanie elementów infrastruktury powiązanej z obiektem w Spale może być niezwykłą przygodą, nic więc dziwnego, że tak wielu badaczy się temu poświęciło, a sam bunkier w Konewce odwiedza tak wielu turystów.
Zwiedzanie schronu kolejowego
Obecnie do zwiedzania udostępniony jest nie tylko sam schron kolejowy, ale również schrony techniczne oraz podziemna trasa, która w czasie wojny umożliwiała bezpieczne przejście z pociągu do innych obiektów. Wewnątrz zorganizowano ekspozycję militariów i pojazdów pamiętających czasy wojny. Największą atrakcją pozostaje jednak sam schron – posępna i monumentalna budowa, która mimo upływu lat mogłaby właściwie nadal być używana zgodnie z przeznaczeniem.
Godziny otwarcia schronu kolejowego w Konewce
od maja do października codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
maj i czerwiec: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
lipiec i sierpień codziennie (również w poniedziałki): 10-19
wrzesień: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
październik: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 17
Cennik – bunkier konewka
bilet normalny: 12 zł
bilet ulgowy: 7 zł*
Dzieci do lat 7 bezpłatnie.
*przysługuje młodzieży uczącej się, studentom (po okazaniu legitymacji), emerytom i rencistom.
Przewodnik (wycieczka trwa 45 min do 1 godz.): 35 zł
Dojazd i mapa – Konewka bunkier
Bunkier kolejowy w Konewce położony jest w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego 4 km od Spały, 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Parking jest bezpłatny.
Konewka, 97-215 Inowłódz
Telefon: 501 430 321
[mapsmarker marker=”78″]
Podziel się opinią