Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

W Polsce znajduje się wiele obiektów stanowiących pamiątki po drugie wojnie światowej i niemieckiej okupacji. Wiele spośród nich ma niezwykle ciekawą historię, z wieloma wiążą się niezbadane tajemnice. Jednym z takich obiektów jest schron kolejowy (Bunkier w Konewce) znajdujący się w niewielkiej wsi Konewka.

Konewka liczy sobie zaledwie kilkuset mieszkańców. Wieś jest siedzibą sołectwa, administracyjnie przynależy do gminy Inowłódz w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim. Gdyby nie tutejszy bunkier dla pociągów o tym miejscu prawdopodobnie nie usłyszałby nikt z wyjątkiem mieszkańców.

Schron kolejowy – Tajemnice

Bunkier w Konewce jest częścią większej inwestycji infrastrukturalnej, która powstała z myślą o nadchodzącym konflikcie ze Związkiem Radzieckim. Już w 1939 w niedalekiej Spale został wzniesiony ważny ośrodek dowodzenia który był bardzo często odwiedzany zarówno przez samego Hitlera jak i innych oficjeli III Rzeszy.

Właściwie od samego początku wojny Hitler liczył się z ewentualnością ataku ze strony stalinowskiej Rosji, musiał więc zapewnić sobie i swoim najwyżej postawionym podwładnym względne bezpieczeństwo.

Pociągi, specjalnie opancerzone i uzbrojone, były głównymi środkami komunikacji którymi poruszał się niemiecki dyktator. Schron w Konewce ma aż 380 metrów długości, co oznacza, że mógł pomieścić cały skład. Spośród podobnych obiektów zlokalizowanych na tym terenie jest on zdecydowanie największy, jednak niejedyny – odkrywanie elementów infrastruktury powiązanej z obiektem w Spale może być niezwykłą przygodą, nic więc dziwnego, że tak wielu badaczy się temu poświęciło, a sam bunkier w Konewce odwiedza tak wielu turystów.

bunkry konewce - bunkry konewka - konewka - anlage mitte

Zwiedzanie schronu kolejowego

Obecnie do zwiedzania udostępniony jest nie tylko sam schron kolejowy, ale również schrony techniczne oraz podziemna trasa, która w czasie wojny umożliwiała bezpieczne przejście z pociągu do innych obiektów. Wewnątrz zorganizowano ekspozycję militariów i pojazdów pamiętających czasy wojny. Największą atrakcją pozostaje jednak sam schron – posępna i monumentalna budowa, która mimo upływu lat mogłaby właściwie nadal być używana zgodnie z przeznaczeniem.

Godziny otwarcia schronu kolejowego w Konewce

od maja do października codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18

maj i czerwiec: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18

lipiec i sierpień codziennie (również w poniedziałki): 10-19

wrzesień: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18

październik: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 17

Cennik – bunkier konewka

bilet normalny: 12 zł

bilet ulgowy: 7 zł*

Dzieci do lat 7 bezpłatnie.

*przysługuje młodzieży uczącej się, studentom (po okazaniu legitymacji), 
emerytom i rencistom.

Przewodnik (wycieczka trwa 45 min do 1 godz.): 35 zł

Dojazd i mapa – Konewka bunkier

Bunkier kolejowy w Konewce położony jest w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego 4 km od Spały, 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Parking jest bezpłatny.

Konewka, 97-215 Inowłódz

Telefon: 501 430 321

[mapsmarker marker=”78″]