Pałac Wojanów

Dolina Pałaców i Ogrodów, pełna zabytkowych parków, średniowiecznych zamków oraz romantycznych rezydencji otoczonych krajobrazem unikalnej przyrody to idealne miejsce dla każdego turysty. To właśnie w tym miejscu mieści się okazały, majestatyczny, niemalże bajkowy Pałac Wojanów. Pałac Wojanów to niezwykle urocze miejsce położone w miejscowości Wojanów w województwie dolnośląskim. Ten niezwykle luksusowy obiekt znajduje się około siedmiu kilometrów od centrum Jeleniej Góry.

Jest on położony po południowej stronie drogi prowadzącej z Jeleniej Góry do Trzcińska oraz Janowic Wielkich. Do tego niezwykle uroczego miejsca każdego roku przybywa niezliczona ilość turystów, zarówno tych którzy uwielbiają odkrywać piękne historyczne zabytki, jak i tych którzy cenią sobie ekskluzywny relaks i wypoczynek.

Pałac Wojanów - pałace jelenia góra
Wojanów pałac – atrakcja turystyczna Dolnego Śląska

Rys historyczny pałacu w Wojanowie.

Najwcześniejsze wzmianki historyczne o majątku znajdującym się w Wojanowie pochodzą z końca dwunastego wieku. W 1281 roku znajdujące się tutaj lenno rycerskie było własnością Eberharda von Schildau. Nieco później, w 1286 roku właścicielem tych dóbr był Henryk de Schildow.
Lata świetności tej okazałej budowli przypadają na siedemnasty wiek. W 1607 roku Nickel von Zedlitz und Nimmersath wzniósł tutaj nowy, niezwykle uroczy renesansowy dwór. Niestety w 1643 roku podczas najazdu szwedzkiego został on zniszczony przez wojska nieprzyjaciela. Niemniej obiekt ten po zakończeniu wojny ze Szwecją został odbudowany i wówczas to zyskał głównie wystrój barokowy.

W dziewiętnastym wieku, w latach 1832-1834 ówczesny właściciel dworu – Karl Ike przebudował obiekt, nadając mu nowy, neogotycki wygląd, który to utrzymał się do dziś. Nieco później, bo w roku 1839 ta okazała posiadłość trafiła w ręce księżniczki Luizy, która to była żoną księcia Fryderyka Niderlandzkiego oraz córką króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. W czasie władania tej księżnej została dokonana kolejna przebudowa pałacu. Wówczas to na terenie tej posiadłości powstał urokliwy park krajobrazowy. W tym czasie pałac ten był typowym przykładem budowli w stylu neogotyckim. Zyskał on miano niezwykle romantycznej rezydencji dworskiej. Dobra w Wojanowie znajdowały się w rękach pruskiego domu panującego do 1908 roku.

Pałac w Wojanowie - zamek wojanów -kotliny jeleniogórskiej
Pałac Wojanów z lotu ptaka

Kolejne burzliwe dzieje pałacyku przypadają na okres drugiej wojny światowej. Wówczas to został tutaj powołany obóz pracy, w którym przetrzymywano przymusowych robotników. Do czasu zakończenia działań wojennych pałac był kolejno własnością: Carla Kriegowa, konsula Effenberga, a następnie wydawcy Kammera.

W latach powojennych Pałac Wojanów, podobnie jak wiele innych tego typu obiektów został oddany we władanie PGR – u.
Z biegiem lat budowla ta podzieliła los innych śląskich rezydencji. Była wielokrotnie splądrowana i sukcesywnie popadała w ruinę.

W 2002roku obiekt ten nawiedził pożar, który to strawił wszystkie kondygnacje do pierwszego piętra. Po pożarze ruiny zostały kupione przez pasjonata zabytków – Piotra Napierała, szefa firmy konserwatorsko-budowlanej Castellum. Fachowcy szacują, że przewrócenie pałacu w Wojanowie do stanu dawnej świetności kosztowało około czterdziestu milionów złotych.

Dziś pałac oraz przyległe do niego tereny są prywatną własnością. Znajduje się tutaj luksusowy kompleks hotelowo-konferencyjny, który to cieszy się ogromną popularnością wśród wielu turystów.

Pałac Wojanów – współczesny zamek jak z bajki

Obecnie Pałac Wojanów znajduje się w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dzięki temu Kotlina Jeleniogórska zyskała kolejny, pięknie odrestaurowany zabytek. Dziś ta okazała, trój – kondygnacyjna budowla wygląda niczym pałac z bajki. Jest ona wybudowana na planie prostokąta oraz wyposażona w narożne, okrągłe i alkierzowe wieże, które to dodają zamkowi niesamowitego uroku.

Budynek ten pokrywa dość stromy dach namiotowy. Od strony ogrodu rozciąga się okazały taras z bocznymi, szerokimi schodami. Ponadto tą niezwykłą zabudowę otaczają ciekawe oranżerie połączone wraz z pałacem i ukrytymi przejściami. Z kolei front obiektu wyprzedza duży dziedziniec ze starodawnymi zabudowaniami gospodarczymi oraz oficyną mieszkalną.

Okazały Pałac w Wojanowie jest główną częścią znacznego majątku folwarcznego. Obecnie w całym zespole, oprócz pałacu w stylu neogotyku angielskiego znajdują się takie obiekty jak: stajnia, stodoła wozownia czy oficyna oraz romantyczny park krajobrazowy z odtworzonymi historycznymi ścieżkami oraz promenadami spacerowymi.

Niezwykle zachwycające jest również wnętrze pałacu. Wśród wielu pomieszczeń oko każdego turysty przyciąga bogato zdobiona sala balowa.
Wszystkie zabudowania są otoczone urokliwym, kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym. Jest on ulubionym miejscem spacerowym wielu przyjezdnych turystów oraz doskonałym punktem wspaniałych, romantycznych sesji zdjęciowych.

Pałac w Wojanowie
Widok na Pałac Wojanów

Atrakcje pałacu w Wojanowie.

Obecnie w majestatycznym pałacu w Wojanowie czekają na wszystkich turystów liczne, niezwykle ciekawe atrakcje. Mieści się tutaj hotel, kawiarnia, restauracje Kasztanowa i Ogrodowa oraz ośrodek wczasowy Spa&Wellness. Specjałami tych miejscowych restauracji jest przede wszystkim kuchnia europejska. Z kolei w hotelowej restauracji Ogrodowej z okazałym tarasem, serwowane są wyśmienite wina.

Ponadto pałac Wojanów to nowoczesne centrum konferencyjne osadzone w murach romantycznej rezydencji dworskiej. Pałac ten oferuje wszystkim gościom, aż siedem sal biznesowo-konferencyjnych, które to są idealnie przystosowane do organizacji spotkań dla grup liczących do czterystu osób. Niepowtarzalny klimat sprawia, że jest to idealne miejsce na różnorodne spotkania biznesowe oraz kolacje galowe spędzane w kameralnym gronie. Bardzo często są tutaj organizowane liczne wystawy czasowe oraz przeróżne imprezy kulturalne.

Ten zamieszkały niemalże nieprzerwanie od ponad czterystu lat obiekt oferuje noclegi w jedenastu luksusowych apartamentach oraz ponad osiemdziesięciu komfortowych pokojach, które to są wyposażone w bardzo wygodne stylowe meble, które to podkreślają dokładnie historyczny charakter tego okazałego obiektu.

Osoby odpoczywające w tym miejscu mogą skorzystać z licznych gabinetów SPA oferujących różnorodne zabiegi na twarz oraz ciało. Ideą Spa jest wykorzystanie we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych dobroczynnego działania natury. Na życzenie każdego klienta wykonywane są różnorodne masaże tradycyjne oraz orientalne.

Ponadto istnieją tutaj świetne warunki do głębokiego odprężenia się poprzez działanie wody oraz hydromasaży, co zapewnia osiemnasto – metrowy basen z przeciwprądem z hydromasażem. Terapeutyczne działanie wody potrafi dodatkowo wzmocnić każdą kąpiel w jacuzzi piękny widok na Rudawy Janowickie. Można tu również skorzystać z sauny fińskiej i tureckiej.

Pałac Wojanów
Wieża – Pałac Wojanów

Do dyspozycji wszystkich gości nie brakuje również siłowni. Ponadto osoby aktywne mają tutaj do wyboru wiele atrakcji rekreacyjnych oraz zajęć sportowych. W szerokiej ofercie znajdują się: dwa korty tenisowe ze sztuczną trawą, boisko do siatkówki oraz oferowane są wycieczki Nordic Walking po pięknych ścieżkach parkowych otaczających pałac. Można tutaj również skorzystać z wynajmu rowerów górskich.

Na terenie pałacu oraz otaczającego go zespołu parkowego, po uzgodnieniu z właścicielem można przeprowadzać wybrane sesje fotograficzne do celów prywatnych i reklamowych. Ten historyczny park to również idealne miejsce na organizację różnorodnych imprez plenerowych, kolacji grillowych oraz pikników.

Pałac Wojanów jest również idealnym miejscem do obchodzenia wyjątkowych uroczystości okolicznościowych. W pałacu organizowane są bardzo często wesela, urodziny, komunie oraz chrzciny. Zorganizowany w tym przecudnym klimacie ślub oraz wesele pozwala się cieszyć się całej rodzinie i przyjaciołom pięknymi chwilami. Historyczny i jedyny w swoim rodzaju charakter tego obiektu stwarza romantyczną oraz tajemniczą scenerię która na długo zostanie w pamięci.

Zamek Książ
Kanał Elbląski