TOP 10: najpiękniejsze zamki Małopolski

Małopolska to raj dla miłośników zamków, którzy mogą tu znaleźć wiele obiektów godnych polecania. Jakie miejscowości mogą się dla nich okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki?

Zamek w Czchowie
Zamek w Czchowie

Miejsce 10. Zamek w Czchowie

Choć po tym zamku pozostała jedynie baszta, Czchów może się okazać bardzo ciekawym celem wycieczki. Ciekawa historia, malownicza okolica i niezwykła panorama, którą można podziwiać z zamkowej wieży – oto powody, dla których warto zajrzeć do tej niezwykłej miejscowości leżącej w dolinie Dunajca.

Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec

Miejsce 9. Zamek Lipowiec w Wygiełzowie

Choć zamek ten zachował się jako trwała ruina, jest kuszącym celem niejednej wycieczki. Zamek Lipowiec, dawne więzienie dla krnąbrnych duchownych, to wspaniałe widoki na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz wspaniała historia, która przyciąga licznymi tajemnicami.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Miejsce 8. Zamek w Ojcowie

Ze względu na położenie w słynnej Dolinie Prądnika oraz legendę o królu Łokietku, który właśnie w tej części Małopolski szukał schronienia, ruiny zamku w Ojcowie są miejscem wyjątkowo ważnym dla miłośników historii. Malownicza sceneria sprawia, że pozostałości tutejszego zamku królewskiego prezentują się wspaniale, a możliwość spojrzenia z góry na Dolinę Prądnika jest wyjątkową nagrodą dla tych, którzy wspięli się na zamkowe wzgórze.

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale

Miejsce 7. Zamek w Pieskowej Skale

Renesansowa forma i piękna okolica sprawiły, że zamek w Pieskowej Skale stał się kuszącym celem turystycznych wypraw – nie tylko dla miłośników sztuki. Wspaniałe widoki na Dolinę Prądnika oraz bliskość słynnej Maczugi Herkulesa – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego – oto czynniki, dzięki którym Pieskowa Skała jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Krakowa.

Zamek w Wieliczce
Zamek w Wieliczce

Miejsce 6. Zamek w Wieliczce

Wieliczka zajmuje ważne miejsce w dziejach Małopolski, przy czym większość turystów kojarzy tę miejscowość z kopalnią soli. Warto jednak w czasie wycieczki po tej miejscowości zajrzeć i na tutejszy zamek – miejsce związane z kopalnią, a jednocześnie kuszące dziś ciekawą ekspozycją muzealną. To właśnie tu można ujrzeć niezwykłą kolekcję solniczek, które stały się główną atrakcją wielickiego muzeum.

Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Miejsce 5. Zamek w Suchej Beskidzkiej

Ta magnacka rezydencja, znana jako „Mały Wawel”, to jedna z głównych atrakcji ziemi suskiej. Od połowy XVI wieku zamek ten odgrywa ważną rolę w dziejach Małopolski, jest też wspaniałym dziełem renesansowej architektury. Turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Ma to związek i z pięknym otoczeniem, i z ciekawymi zbiorami muzealnymi, które zostały zgromadzone w zamkowych murach.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Miejsce 4. Zamek w Niedzicy

Wzniesiony w średniowieczu jako zamek węgierski, jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji w Pieninach. Zamek Dunajec w Niedzicy to tajemnicze historie związane z Inkami i ukrytymi skarbami, to również piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie oraz pobliskie góry: Gorce i Pieniny. Urządzone w zamkowych murach muzeum przyciąga, podobnie jak liczne legendy, dzięki którym zamek ów stał się jednym z popularniejszych miejsc na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego.

Zamek w Niepołomicach
Zamek w Niepołomicach

Miejsce 3. Zamek w Niepołomicach

Pasjonaci historii i renesansowej architektury w rejonie Krakowa poczują się doskonale. Tutejsza rezydencja powstała w czasach Kazimierza Wielkiego jako baza wypadowa na tereny Puszczy Niepołomickiej – terenu królewskich polowań. Renesansowe portale, piękny dziedziniec z krużgankami oraz muzealne zbiory, które mogą oczarować każdego – takie atrakcje czekają na tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Małopolsce zdecydują się odwiedzić ten niezwykły zamek.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Miejsce 2. Zamek w Nowym Wiśniczu

Choć przyciąga dziś renesansową i barokową formą, jest zabytkiem pamiętającym czasy średniowiecza. Zamek w Nowym Wiśniczu to potężne fortyfikacje bastionowe oraz ciekawe wnętrza, w których prezentowane są zarówno zabytki związane z zamkiem, jak i prace miejscowych artystów.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Miejsce 1. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu bez wątpienia jest najważniejszym obiektem dla tych, którzy wędrują przez Małopolskę szlakiem najpiękniejszych zamków. Ta wspaniała rezydencja reklamy nie wymaga. Piękny dziedziniec, wspaniały komnaty i niezwykła historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku – oto powody, dla których warto zajrzeć do Krakowa.

Małopolska to wyjątkowa kraina, której zabytkami zachwyca się wielu miłośników sztuki i historii. Zamki zajmują ważne miejsce w jej krajobrazie, a wycieczki ich śladem mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Coraz sprawniej działająca komunikacja, doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz skuteczna promocja małopolskich zabytków – oto czynniki, dzięki którym zamki znajdujące się w tej części kraju stały się tak ważnymi atrakcjami turystycznymi.Pałac w Rogalinie