Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu

Nowy Wiśnicz to niewielkie miasteczko położone w województwie Małopolskim. Dotarcie do niego nie stanowi większego problemu – miejscowość leży w okolicy Bochni, samochodem z Krakowa możemy dojechać tu w ciągu mniej więcej godziny.

Miasto to każdego roku przyciąga imponującą liczbę turystów ze względu na bogatą historią i liczne cenne zabytki na czele z barokowym zamkiem wzniesionym przez rodzinę Kmitów.

Zamek w Wiśniczu - widok z góry
Zamek w Wiśniczu – widok z góry

Zamek w Wiśniczu historia

Historia zamku sięga XIV w., wtedy też powstała najstarsza spośród jego części. Od początku istnienia był kilkakrotnie przebudowywany. Elementy renesansowe zawdzięcza Piotrowi V, najsłynniejszemu spośród Kmitów, który w czasach Zygmunta Starego pełnił funkcję marszałka wielkiego koronnego.

Kolejne przekształcenia miały miejsce w latach 1615-1621 (inicjatorem był Stanisław Lubomirski, autorem projektu natomiast – Maciej Trapola) i ok. roku 1700.

Obiekt opuszczono w roku 1831, od tego czasu niszczał, aż do kompleksowej restauracji, która w 1949 r. przywróciła mu dawny blask. Obecnie zamek stanowi jedną z najcenniejszych polskich pamiątek swoich czasów i fantastyczny przykład architektury obronno – rezydencjonalnej.

Zamek w Nowym Wiśniczu powstał na planie czworoboku. W jego rogach znajdują się baszty górujące nad konstrukcją, a w środku – dziedziniec. Dodatkowo obiekt został otoczony fortyfikacjami bastionowymi pochodzącymi z pierwszych lat XVII w.

Bastiony zbudowano na planie pięciokąta co sprawia, że z lotu ptaka cały kompleks prezentuje się jeszcze bardziej interesująco.

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu – zamek, który warto odwiedzić – Polecamy!

Zamek w Wiśniczu legenda

Z zespołem zamkowym w Nowym Wiśniczu wiąże się pewna legenda. W jego rozbudowie brali udział tatarscy lub tureccy jeńcy wzięci w niewolę wskutek bitwy pod Chocimiem. Według legendy próbowali oni uciec za pomocą własnoręcznie skonstruowanych skrzydeł startując właśnie z zamkowego wzgórza.

Ucieczka nie powiodła się jednak – miejsca upadku „lotników” oznaczono na terenie miasta za pomocą kolumn – po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer po okolicy i spróbować je znaleźć. Jedna z nich znajduje się w pobliżu tutejszego Liceum Technik Plastycznych.

FacebookOficjalny profil na Facebooku Zamku w Wiśniczu

 

Zamek w Niedzicy