Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kościoły / Cerkwie
  4. /
  5. Katedra w Gnieźnie

Choć trudno w to uwierzyć, katedra w Gnieźnie ma ponad tysiącletnią historię. Chrześcijańska świątynia została tu wzniesiona jeszcze w czasach Mieszka I. Jej fundatorką miała być Dąbrówka, żona władcy. W katedrze został pochowany św. Wojciech. To jedna z najważniejszych budowli w historii naszego państwa, jeden z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. To właśnie tutaj koronowano pierwszych królów Polski, w tym Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Katedra w Gnieźnie na przestrzeni wieków

Dzisiejszy kształt katedry odbiega od pierwotnego. Najważniejsza przebudowa miała miejsce r 1064 r., kiedy budowla nabrała romańskiego charakteru. Później, w wieku XV nadano jej charakter gotycki a w wieku XVII barokowy. Dzisiejszy kształt katedra zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w wieku XVIII, kiedy to katedra stała się budowlą klasycystyczną a także odbudowie powojennej. Budynek został częściowo zniszczony podczas II Wojny Światowej, odbudowując go przywrócono mu po części charakter gotycki.

Przeczytaj również:   Jaskinia Łokietka

Tym, co w katedrze gnieźnieńskiej jest najbardziej godne uwagi, są liczne zabytki sztuki sakralnej. Najsłynniejszym z nich są niewątpliwie drzwi gnieźnieńskie, wykonane z brązu metodą odlewniczą. Drzwi zostały ozdobione osiemnastoma scenami z życia św. Wojciecha ułożonymi chronologicznie, upamiętniającymi życie i bohaterskie czyny tej postaci.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

To jednak bynajmniej niejedyna rzecz, którą będąc w katedrze gnieźnieńskiej trzeba zobaczyć – zarówno sam budynek, jak i zdobiące go kaplice, relikwiarze i freski zapierają dech w piersiach – każdy z nich ma przebogatą historię. O samych dzwonach znajdujących się w katedrze można by z powodzeniem napisać niejedną książkę.

Przeczytaj również:   Łysa Góra

Katedra w Gnieźnie – podziemia

Badacze tajemnic i historii dawnej z pewnością za najciekawsze obok Drzwi Gnieźnieńskich uznają podziemia katedry, które pamiętają czasy pierwszych piastów. Znajdują się tu pozostałości murów pierwszej bazyliki Mieszka I a także najstarszy w Polsce napis nagrobkowy, datowany na 1006 r. Niektóre relikty odkryte podczas prac archeologicznych znajdujące się w podziemiach katedry gnieźnieńskiej pochodzą z IX w. naszej ery.

Katedra w Gnieźnie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Katedra w Gnieźnie 52.536769, 17.592609 Katedra w Gnieźnie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC