Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie

Choć trudno w to uwierzyć, katedra w Gnieźnie ma ponad tysiącletnią historię. Chrześcijańska świątynia została tu wzniesiona jeszcze w czasach Mieszka I. Jej fundatorką miała być Dąbrówka, żona władcy. W katedrze został pochowany św. Wojciech. To jedna z najważniejszych budowli w historii naszego państwa, jeden z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. To właśnie tutaj koronowano pierwszych królów Polski, w tym Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Katedra w Gnieźnie na przestrzeni wieków

Dzisiejszy kształt katedry odbiega od pierwotnego. Najważniejsza przebudowa miała miejsce r 1064 r., kiedy budowla nabrała romańskiego charakteru. Później, w wieku XV nadano jej charakter gotycki a w wieku XVII barokowy. Dzisiejszy kształt katedra zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w wieku XVIII, kiedy to katedra stała się budowlą klasycystyczną a także odbudowie powojennej. Budynek został częściowo zniszczony podczas II Wojny Światowej, odbudowując go przywrócono mu po części charakter gotycki.

Tym, co w katedrze gnieźnieńskiej jest najbardziej godne uwagi, są liczne zabytki sztuki sakralnej. Najsłynniejszym z nich są niewątpliwie drzwi gnieźnieńskie, wykonane z brązu metodą odlewniczą. Drzwi zostały ozdobione osiemnastoma scenami z życia św. Wojciecha ułożonymi chronologicznie, upamiętniającymi życie i bohaterskie czyny tej postaci.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

To jednak bynajmniej niejedyna rzecz, którą będąc w katedrze gnieźnieńskiej trzeba zobaczyć – zarówno sam budynek, jak i zdobiące go kaplice, relikwiarze i freski zapierają dech w piersiach – każdy z nich ma przebogatą historię. O samych dzwonach znajdujących się w katedrze można by z powodzeniem napisać niejedną książkę.

Katedra w Gnieźnie – podziemia

Badacze tajemnic i historii dawnej z pewnością za najciekawsze obok Drzwi Gnieźnieńskich uznają podziemia katedry, które pamiętają czasy pierwszych piastów. Znajdują się tu pozostałości murów pierwszej bazyliki Mieszka I a także najstarszy w Polsce napis nagrobkowy, datowany na 1006 r. Niektóre relikty odkryte podczas prac archeologicznych znajdujące się w podziemiach katedry gnieźnieńskiej pochodzą z IX w. naszej ery.

[mapsmarker marker=”83″]