poznanski-koziolki-ciekawe-miejsca-w-polsce Koziołki poznańskie Technika Turystyka

Koziołki poznańskie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

Poznańskie koziołki, Legenda

Wersji legendy o poznańskich koziołkach jest parę. Według tej najpopularniejszej, przed wiekami miasto strawił wielki pożar. Jego ofiarą padł również poznański ratusz. Budynek odbudowano, a gdy już stał, zamówiono zegar na wieżę u zegarmistrza Bartłomieja z Gubina. Zamożny Poznań chciał mieć coś specjalnego, dlatego pieniędzy nie żałowano. Z okazji odbudowania miasta urządzono też wystawną ucztę, na którą zaproszono wiele osobistości.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Mistrz Bartłomiej zegar przygotował. Szczegółami jego budowy podzielił się z zaprzyjaźnionym kucharzem, który miał mnóstwo pracy w ratuszu przy przygotowywaniu dań dla gości. Jego pomocnik, kuchcik Pietrek, miał zadanie pilnowania pieczeni na rożnie i obracanie jej. Ciekawość zżerała młodzieńca, gdy słuchał opowieści o wspaniałym zegarowym mechanizmie. Zapomniał się do tego stopnia, że zostawił pieczeń na moment, żeby przyjrzeć się zegarowi. Niestety, spalił pieczeń.

Przeczytaj również:   Jezioro Jeziorak

Chcąc uniknąć gniewu kucharza, pognał czym prędzej na pole, gdzie pasły się koziołki, porwał dwa i pobiegł do ratuszowej kuchni. Zwierzęta wyczuły jednak, że los czeka je marny i uciekły z kuchni na ratuszową wieżę. Po chwili czekający przed ratuszem zaskoczony tłum podziwiał koziołki stukające się rogami. Zdarzenie rozbawiło wszystkich nobliwych gości. Pietrkowi darowano spalenie pieczeni, a zegarmistrzowi polecono wykonanie mechanizmu, który powodowałby, że koziołki będą stukać się rogami. Prawdziwe koziołki ściągnięto z wieży i oddano starszej kobiecie, do której należały.

Przeczytaj również:   Muchołapka

Historia

Zegar na wieży ratuszowej zamówiono u mistrza Bartłomieja Wolfa w 1551 roku. Gotowy, miał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę. Częścią mechanizmu były też koziołki. Nieco ponad 100 lat później, w 1675 roku, podczas burzy piorun uderzył w wieżę, a skutkiem tego było zniszczenie całego zegara. Koziołki powróciły na wieżę ratuszową w Poznaniu w 1913 roku. Mechanizm, który napędza je obecnie, został wykonany pod koniec XX wieku. Wcześniej został wymieniony w 1954 roku. Koziołki stukają się rogami codziennie o godzinie 12:00, gdy trębacz gra hejnał.

Poznańskie koziołki

ładowanie mapy - proszę czekać...

Poznańskie koziołki 52.408500, 16.934000 Poznańskie koziołki

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce