Słup drogowy w Koninie

Słup drogowy w Koninie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Technika, Turystyka
  4. /
  5. Słup drogowy w Koninie

Najstarszy znak drogowy nie tylko w Polsce, lecz również w Europie Środkowo-Wschodniej, znajduje się w połowie drogi między Kruszwicą a Kaliszem, w Koninie. Mniej więcej 52 kilometry i od Kruszwicy, i tyle samo od Kalisza. Ma kształt walcowatego słupa. Niektórzy opisują go nieco barwniej, jako kamienny wałek do ciasta. Znak wcześniej zdobił plac Zamkowy w Koninie. Obecne miejsce, skwer przed kościołem św. Bartłomieja, zajmuje od 1828 roku.

Z jakiego okresu pochodzi słup drogowy w Koninie?

Wykonany z piaskowca słup drogowy w Koninie, zwany również milowym, pochodzi z czasów romańskich. Jak podaje większość źródeł, pochodzi z XII wieku i uznawany jest za najstarszy znak drogowy postawiony poza granicami dawnego imperium rzymskiego.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Liwie

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Nie ma natomiast zgodności odnośnie do tego, kto znak postawił. Podaje się albo wybitnego możnowładcę i wojewodę z czasów Bolesława Krzywoustego, Piotra Włostowica, albo Piotr Wszeborowic, palatyn Bolesława Kędzierzawego, albo jego ojciec komes Wszebor, palatyn wspomnianego Bolesława Krzywoustego.

Inskrypcja

Dwuipółmetrowy słup drogowy w Koninie mierzy 2,5 m. Posiada wygrawerowaną inskrypcję w języku łacińskim, którą historyk Krzysztof Dunin-Wąsowicz przetłumaczył następująco:

Roku Wcielenia Pańskiego 1151

do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt,

wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości,

którą kazał uczynić komes palatyn Piotr

i starannie tę drogę przepołowił,

aby był go pamiętny,

racz każdy podróżny modlitwą prosić

łaskawego Boga.

Treść inskrypcji była bardzo cenną wskazówką dla średniowiecznego podróżnika, wędrowca, poruszającego się po Wielkopolsce. Dzięki niej wiedział on dokładnie, że właśnie znajduje się w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Piramida w Rapie

Słup drogowy w Koninie obecnie

Obecnie należy być bardzo uważnym, ponieważ słup znajduje się wśród drzew i jest mocno pokryty mchem. Łatwo jest więc go przeoczyć.

W 2011 roku, z okazji 860-lecia postawienia słupa, odbyła się konferencja popularno-naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie, zatytułowana „860 lat Inskrypcji Konińskiej”.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Twierdza Srebrna Góra

Żeby bezproblemowo dojechać do słupa drogowego w Koninie, należy w nawigacji ustawić następujące parametry: 52°12’33,77”N 18°15’17,58”E.

Słup drogowy w Koninie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Słup drogowy w Koninie 52.209293, 18.255206 Słup drogowy w Koninie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC