Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach

Godziny otwarcia

Od 8:00 rano do zachodu słońca.

Cennik

Bilet normalny: 4zł
Bilet zniżkowy: 2 zł
(studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści)

Dzieci do lat 6ciu bezpłatnie.

Miejsce to jest jednak coraz częściej odwiedzane przez turystów ze względu na jeden z najbardziej imponujących w naszym kraju zabytków architektury kolejowej – gigantycznych wiaduktów o długości aż 180 m. (Mosty w Stańczykach)

Informacje praktyczne

Kontakt

Kazimierz Twarowski – tel. 661-833-474.

Adres

19-504 Stańczyki

Historia

Wiadukty służyły pierwotnie linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, która współcześnie nie jest już używana. Powstały aby umożliwić przekroczenie rzeki Błędzianki.

Pierwszy most – południowy powstał w okresie 1912 – 1917 (różne źródła podają różne daty rozpoczęcia budowy, wiadomo jednak, że ruszyła ona w latach 1912 – 1914). Drugi – północny został oddany do użytku w roku 1918.

Mosty w Stańczykach robią niesamowite wrażenie. Wyglądem mocno przypominają rzymskie akwedukty i prezentują się naprawdę okazale – przęsła, które je podtrzymują są nie tylko masywne, ale również zaprojektowane bardzo estetycznie, co współcześnie zdarza się nieczęsto.

Urokliwa lokalizacja mostów

Wśród badaczy historii tego obiektu nie ma zgody odnośnie ich konstrukcji – według jednych przęsła zbrojono przy pomocy elementów stalowych, według innych – za pomocą drewnianych bali.

Gdyby okazało się, że to ta druga grupa badaczy ma racje, uczyniłoby to obiekt w Stańczykach jeszcze bardziej wyjątkowym bo na początku XX w. gdy mosty powstały, metoda ta była już wykorzystywana niezwykle rzadko.

Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach

Przeznaczenie mostów w Stańczykach

Wiadukty w początkowym okresie istnienia służyły głównie przewozom pasażerskim. Linia Gołdap – Żytkiejmy była wykorzystywana między innymi przez grzybiarzy i osoby które chciały odpocząć na łonie natury.

Widok z mostu

Do końca II Wojny Światowej przejeżdżały po nich również pociągi towarowe, transportujące między innymi materiały z których wybudowano Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Zwiedzanie

Obecnie wiadukty znajdują się na terenie prywatnym. Właściciel za wejście na swoją posesję pobiera opłaty. Mimo to chętnych nie brakuje – mosty są np. często wykorzystywane do sportów ekstremalnych, jak chociażby skoki na bungee.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas tego typu rozrywka czy też nie – podczas zwiedzania regionu na pewno warto odwiedzić Stańczyki.Zamek w Niedzicy