Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie to zlokalizowane w województwie dolnośląskim miasto powiatowe, które liczy sobie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Miejscowość ta ma długą i bogatą historię, istnieje już od czasów średniowiecznych a na jej terenie znajduje się wiele pamiątek po historycznie interesujących okresach. Chyba najbardziej interesującym i zarazem najbardziej tajemniczym spośród tych obiektów jest słynna krzywa wieża, najbardziej rozpoznawalny symbol miasta.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, badania naukowe

Mimo wielu badań do tej pory nie udało się z całą pewnością wyjaśnić genezy krzywej wieży – najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria, jakoby budowla była w przeszłości częścią średniowiecznego zamku obronnego, nie istnieją jednak żadne źródła pisane które by to potwierdzały. Nie da się również dokładnie określić daty jej wzniesienia. Wiadomo, że istniała już pod koniec czternastego wieku, kiedy to zmieniono granice miasta – dawna baszta miała wówczas zostać wykorzystana jako dzwonnica w kościele świętej Anny.

Obronny charakter budowli potwierdza grubość murów – w niektórych miejscach sięga ona nawet 4 metrów, co wyjaśnia jak to się stało, że mimo przechyłu wieża przetrwała do naszych czasów. Również charakterystyczny kształt i wysokość świadczą o jej militarnym przeznaczeniu.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, data powstania

Co prawda nie znamy daty powstania wieży, wiemy jednak kiedy nastąpił przechył – miało to miejsce 24 sierpnia 1598 roku. Nieznane są jednak przyczyny przechyłu – wg jednych badaczy odpowiedzialne są za to ruchy tektoniczne, według innych natomiast to, że wieża została przebudowana, wskutek czego zmienił się jej ciężar.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Niezależnie od tego w którą z tych teorii bylibyśmy bardziej skłonni wierzyć – w chwili obecnej wysoka na 34 m budowla jest odchylona od pionu o 1,5 metra – jest to widoczne gołym okiem, nawet na zdjęciach w niewielkim formacie.

Dziś krzywa wieża służy miejscowym i turystom głównie jako punkt widokowy. Mimo niepokojącego przechyłu nie grozi jej zawalenie. W 2007 roku zakończono odnawianie ścian zewnętrznych. Obiekt w Ząbkowicach Śląskich jest największą krzywą wieżą w Polsce, wyprzedzając m.in. budowlę toruńską.

[mapsmarker marker=”73″]Zamek Smoleń
Najstarsze drzewo w Polsce