Kolorowe Jeziorka

Województwo dolnośląskie nie ma opinii regionu szczególnie atrakcyjnego turystycznie. To trochę krzywdzące bo jeśli tylko porozmawiamy z miejscowymi, poszperamy w internecie i zaczniemy podróżować po jego terenie Dolny Śląsk okazuje się mieć mnóstwo do zaoferowania. Jednym z miejsc które po prostu trzeba odwiedzić są kolorowe jeziorka w miejscowości Rudawy Janowickie.Jeziorka znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy – wzniesienia o wysokości 871 m. n.p.m. Powstały w miejscach wyrobisk kopalni zorganizowanych przez Niemców. Najstarsze wyrobisko ma ponad 200 lat – kopalnia ta nosiła nazwę Hoffnung.

Kolorowe Jeziorka niezwykłe zbiorniki

W Rudawach Janowickich znajdują się 4 kolorowe jeziorka. Każde z nich ma inną barwę. Na wysokości ok. 555 m n.p.m. zlokalizowane jest jeziorko żółte. Ten zbiornik okresowo wysycha więc nie zawsze będziemy mięli okazję go zobaczyć. Pięć metrów wyżej znajdziemy jeziorko purpurowe. Kolejne, błękitne, nazywane też czasami szmaragdowym, lazurowym bądź niebieskim położone jest już 635 m n.p.m. Najmniejsze i zarazem najwyżej umiejscowione jest jeziorko zielone, nazywane również czarnym. Znajduje się 730 m n.p.m. i podobnie jak żółte w niektórych okresach wysycha.

Za barwę wody w kolorowych jeziorkach odpowiada skład chemiczny ścian w których powstały wyrobiska. Barwa purpurowa pochodzi od miedzi i żelaza wydobywanych w okolicach jeziorka purpurowego. Pozostałe jeziorka swoją barwę zawdzięczają najróżniejszym związkom miedzi – woda w nich jest znacznie czystsza niż w purpurowym i w odróżnieniu od niego nie ma zapachu. Zdarza się również, że barwa wody w tych zbiornikach blaknie aż staje się ona przezroczysta. Obserwowanie jak zmienia się wygląd kolorowych jeziorek wraz z pogodą i porą roku może być fascynujące – spytajmy miejscowych, na pewno to potwierdzą.

Kolorowe Jeziorka turystyka

Jeziorka połączone są ścieżką dydaktyczną o długości ok. 3 km. Ścieżka powstała wzdłuż zielonego szlaku pieszego z Wieściszowic do Rędzin. Dotarcie do niej nie powinno stanowić problemu – wystarczy skręcić z drogi wojewódzkiej nr 328 w kierunku Janowic Wielkich i ok. pół km dalej skręcić ponownie, w lewo na Wieściszowice.

Mosty w Stańczykach