Ta niekonwencjonalna idea zaowocowała unikalną w skali Europy ekspozycją i sprawiła, że choć placówka powstała dopiero kilka lat temu już zdążyła zdobyć sobie międzynarodową sławę.
Muzeum Brudu w Bydgoszczy wystawa
Co właściwie możemy zobaczyć w tym nietypowym muzeum? Między innymi pierwszy przenośny sedes, łaźnię pochodzącą z XIX w., wykonane z końskiego włosia szczotki służące do szorowania ciała, maglownice, suszarki, pralki i wiele innych. Jedną z rzeczy, które czynią to miejsce wyjątkowym, jest zrezygnowanie z zasady, że eksponatów muzealnych nie należy dotykać – tutaj dotknięcie i powąchanie jest jak najbardziej wskazane bo dzięki temu uda nam się znacznie więcej wynieść ze zwiedzania.
W placówce organizowane są również najróżniejsze tematyczne eventy. Na miejscu znajduje się zaimprowizowane laboratorium w którym zorganizowanym grupom pokazuje się metody produkcji mydła i umożliwia samodzielne wypróbowanie tych metod. Muzeum dysponuje również Obwoźną Pracownią Mydła dzięki której takie zajęcia prowadzić może również poza obiektem.
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy nagrody
Bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu zostało kilkakrotnie wyróżnione przez międzynarodowych ekspertów. W 2013 r. nominowano je do 7 nowych Cudów Polski miesięcznika National Geographic Travel. To samo czasopismo w roku 2015 przyznało mu palmę pierwszeństwa wśród najciekawszych muzeów naszego kraju. Wyniki te nabierają jeszcze większej wartości gdy weźmiemy pod uwagę, że placówka jest instytucją w stu procentach prywatną, która nie korzysta z państwowych funduszy.
Bilet wstępu kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Możliwe jest również zwiedzanie w języku angielskim. Jeśli jesteśmy w Bydgoszczy – koniecznie trzeba tu zajrzeć. Również jeśli przyjedziemy do tego miasta specjalnie w tym celu na pewno nie będziemy żałować.
Podziel się opinią