ciekawe miejsca w polsce - grzybowo

Gród w Grzybowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Dawne dzieje, Turystyka
  4. /
  5. Gród w Grzybowie

Podręczniki szkolne opisujące historię Polski często napisane są w ten sposób, jakby historia naszego kraju zaczęła się w 966 roku naszej ery, kiedy to Mieszko I miał przyjąć chrzest. Tymczasem historia Polan i wszystkich innych plemion które koniec końców uformowały nasz naród jest znacznie dłuższa. Jedną z najciekawszych pamiątek po niej jest gród w Grzybowie koło Wrześni, który wzniesiony został w latach 915 – 922. Gród był solidnie ufortyfikowany.

Otoczono go wałem o wysokości 16 m. Świadczy to o tym, że lud rządzony przez Piastów w czasach przedkatolickich był świetnie zorganizowany i doskonale wiedział jak powinien się zabezpieczyć przed atakami najeźdźców. Na jego terenie przeprowadzono mnóstwo badań archeologicznych. Dzięki którym wiele dowiedzieliśmy się na temat naszych korzeni i zwyczajów średniowiecznych pogan. Znaleziono tu między innymi ceramikę oraz monety arabskie, tzw. dirhemy świadczące o rozległych kontaktach handlowych grodu.

Przeczytaj również:   Zamek Książęcy w Niemodlinie

Gród w Grzybowie – rekonstrukcja

W 2010 roku w Grzybowie zakończono budowę kompleksu muzealnego, stanowiącego niedokładną rekonstrukcję grodu. Miejsce to cieszy się znacznie mniejszą sławą niż chociażby muzeum w Biskupinie, jednak z punktu widzenia historii Polski wydaje się być co najmniej równie ważne. Chociażby z tego tytułu, że był to gród piastowski, podczas gdy Biskupin powiązany był z kulturą Łużycką, która z Polakami ma niewiele wspólnego. Na terenie Grzybowa w okresach letnich możemy trafić na interesujące wydarzenia, takie jak chociażby Zjazd Odkrywców Historii czy Zjazd Wojowników Słowiańskich.

Przeczytaj również:   Rezerwat Niebieskie Źródła

Inscenizacje historyczne w Grzybowie

Podczas takich eventów poznamy wielu miłośników zamierzchłej historii. Jeśli sami się do nich zaliczamy w Grzybowie można nawiązać wiele cennych kontaktów. W chwili obecnej trwają prace mające na celu rzucenie nieco światła na historię grodu. Jego rozwój oraz przyczyny jego porzucenia (stało się to ok. XI w, najprawdopodobniej wskutek problemów z określeniem przynależności administracyjnej). Do odkrycia pozostało jeszcze bardzo dużo. Jednak niezależnie od tego, jakie jeszcze tajemnice odsłoni przed nami gród w Grzybowie, jest on obiektem ze wszech miar interesującym.

Gród w Grzybowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Gród w Grzybowie 52.362111, 17.649000 Gród w Grzybowie
1 Comment
  1. […] stwierdzić, że miastem stołecznym w czasach Mieszka było: Gniezno, Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo i wiele innych piastowskich przybytków, w których urzędował nasz […]

Comments are closed.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC