grod-w-grzybowie-ciekawe-miejsca-w-polsce Gród w Grzybowie Dawne dzieje Turystyka

Gród w Grzybowie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

Podręczniki szkolne opisujące historię Polski często napisane są w ten sposób, jakby historia naszego kraju zaczęła się w 966 roku naszej ery, kiedy to Mieszko I miał przyjąć chrzest. Tymczasem historia Polan i wszystkich innych plemion które koniec końców uformowały nasz naród jest znacznie dłuższa. Jedną z najciekawszych pamiątek po niej jest gród w Grzybowie koło Wrześni, który wzniesiony został w latach 915 – 922. Gród był solidnie ufortyfikowany.

Otoczono go wałem o wysokości 16 m. Świadczy to o tym, że lud rządzony przez Piastów w czasach przedkatolickich był świetnie zorganizowany i doskonale wiedział jak powinien się zabezpieczyć przed atakami najeźdźców. Na jego terenie przeprowadzono mnóstwo badań archeologicznych. Dzięki którym wiele dowiedzieliśmy się na temat naszych korzeni i zwyczajów średniowiecznych pogan. Znaleziono tu między innymi ceramikę oraz monety arabskie, tzw. dirhemy świadczące o rozległych kontaktach handlowych grodu.

Przeczytaj również:   Piramida w Rapie

Gród w Grzybowie – rekonstrukcja

W 2010 roku w Grzybowie zakończono budowę kompleksu muzealnego, stanowiącego niedokładną rekonstrukcję grodu. Miejsce to cieszy się znacznie mniejszą sławą niż chociażby muzeum w Biskupinie, jednak z punktu widzenia historii Polski wydaje się być co najmniej równie ważne. Chociażby z tego tytułu, że był to gród piastowski, podczas gdy Biskupin powiązany był z kulturą Łużycką, która z Polakami ma niewiele wspólnego. Na terenie Grzybowa w okresach letnich możemy trafić na interesujące wydarzenia, takie jak chociażby Zjazd Odkrywców Historii czy Zjazd Wojowników Słowiańskich.

Przeczytaj również:   Baza atomowa w Polsce

Inscenizacje historyczne w Grzybowie

Podczas takich eventów poznamy wielu miłośników zamierzchłej historii. Jeśli sami się do nich zaliczamy w Grzybowie można nawiązać wiele cennych kontaktów. W chwili obecnej trwają prace mające na celu rzucenie nieco światła na historię grodu. Jego rozwój oraz przyczyny jego porzucenia (stało się to ok. XI w, najprawdopodobniej wskutek problemów z określeniem przynależności administracyjnej). Do odkrycia pozostało jeszcze bardzo dużo. Jednak niezależnie od tego, jakie jeszcze tajemnice odsłoni przed nami gród w Grzybowie, jest on obiektem ze wszech miar interesującym.

Gród w Grzybowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Gród w Grzybowie 52.362111, 17.649000 Gród w Grzybowie

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce