Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kościoły / Cerkwie
  4. /
  5. Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek – autor

Zlokalizowana w Czermnej, dzielnicy Kudowy Zdroju, Kaplica Czaszek stanowi jedną z najdziwniejszych atrakcji naszego kraju. Została zbudowana w latach 1776 – 1804. Jej istnienie zawdzięczamy jednej osobie – księdzu Wacławowi Tomaszkowi, z urodzenia Czechowi, który w roku 1776 przypadkiem trafił na znajdujące się w osuwającej się skarpie ludzkie kości. Szybko okazało się, że ksiądz trafił na zbiorową mogiłę ofiar kilku wojen, prawdopodobnie wojny prusko – austriackiej, trzydziestoletniej, siedmioletniej a także epidemii cholery z którymi teren ten zmagał się w XVII i XVIII w.

Od zewnątrz kaplica niczym się nie wyróżnia. Ot, niewielki, barokowy budynek. Wrażenie jednak zmienia się o 180 stopni gdy tylko wejdziemy do środka. Zarówno ściany jak i strop udekorowane są niezliczoną ilością ludzkich kości. To szczątki, na które trafił ksiądz Tomaszek i których wydobywaniu poświęcił znaczną część życia. Wystrój kaplicy w założeniu miał być pomnikiem ku czci zmarłych oraz ostrzeżeniem dla ludzi którzy od wieków przy każdej okazji wdają się w wojny.

Przeczytaj również:   Ruchome wydmy

Kaplica Czaszek – ciekawostki

Przed wejściem znajduje się pomnik z napisem „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914” po polsku, czesku i niemiecku. Kaplica czaszek jest miejscem złowrogim, a jednak fascynującym. To jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki sakralnej, głęboko poruszająca i uzmysławiające nam jak kruchy byt stanowi człowiek. Co ciekawe – wśród znajdujących się w kaplicy (oraz zakopanych pod podłogą) kości są również należące za życia do księdza Tomaszka oraz grabarza Langera, sołtysa Czermnej, który pomagał mu w wydobywaniu szczątków od kiedy makabryczne znalezisko stało się faktem. To niezwykły przykład artysty, który stał się swoim własnym dziełem.
Niektóre spośród czaszek zostały wyeksponowane. Dotyczy to m. in. właśnie czaszki Langera oraz kilku innych interesujących ze względu na anatomiczne anomalie, nietypowy sposób śmierci oraz te, których historię udało się poznać, jak np. czaszka Martinca, sołtysa rozstrzelanego przez prusaków w czasie wojny siedmioletniej. Zdecydowana większość zgromadzonych przez księdza Tomaszka szczątków pozostaje jednak anonimowa.

KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ

ładowanie mapy - proszę czekać...

KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ 50.451527, 16.241940 KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC