Ostatnia czarownica w Europie

Ostatnia czarownica w Europie

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Ostatnia czarownica w Europie

O miano miejsca ostatniego sądu nad czarownicą na terenie Europy od kilku dziesięcioleci ubiega się kilka miejscowości. Wygranie tego wyścigu nie przyniosłoby może samemu regionowi chwały, za to stałoby się doskonałym magnesem na turystów, dlatego też zawody są długie, trudne a ich uczestnicy bezwzględni. W chwili obecnej ich faworytem jest Reszel – miasteczko na Warmii liczące niecałe 5 tysięcy mieszkańców.

Ostatnia czarownica w Europie data egzekucji

Ostatnia domniemana czarownica została tu poddana egzekucji w roku 1811. Ta data może być zaskakująca, jednak sama egzekucja jest dobrze udokumentowana i nie ma żadnych powodów aby w nią wątpić. Nieszczęsna kobieta nosiła nazwisko Barbara Zdunk. Miała pecha mieszkać w rejonie miejscowości, której zabudowania niemal w całości w roku 1807 strawił pożar. Winnego pożaru nie dało się znaleźć, a mieszkańcy kipieli wściekłością którą trzeba było rozładować. Koniec końców kozłem ofiarnym została właśnie Zdunk, która mimo tortur nie przyznała się do winy.

Dobre udokumentowanie zdarzenia zawdzięczamy przede wszystkim pieczołowitości pruskich urzędników. Do wyroku wnoszono liczne apelacje, koniec końców o jego prawomocności musiał orzec sam król pruski. Mimo starań wyrok wykonano a uczynił to kat pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego.

Reszel. Ostatnia czarownica w Europie piwnica zamku

Pamiątką po kaźni Barbary Zdunk jest piwnica reszelskiego zamku. To właśnie tutaj ostatnia czarownica miała być więziona i torturowana. Budowlę warto odwiedzić nie tylko ze względu na tę makabryczną opowieść – to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków na terenie Polski. Już w XIII w. stanęła tu krzyżacka strażnica, jednak później miasto przeszło pod panowanie biskupów warmińskich. Budowlę wzniesiono w latach 1350 – 1401, określanie reszelskiego zamku mianem krzyżackiego nie jest więc do końca prawidłowe choć jego bryła mogłaby to sugerować. Od 1466 r. obiekt znajdował się pod panowaniem polskiego króla. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany i nosi znamiona wszystkich epok w trakcie których był wykorzystywany. To obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika średniowiecznej historii.

Reszel. Ostatnia czarownica w Europie.

ładowanie mapy - proszę czekać...

Reszel. Ostatnia czarownica w Europie. 54.048370, 21.147190 Reszel. Ostatnia czarownica w Europie.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC