zamek grodno

Zamek Grodno

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Autor:

Śląsk ma szczególne miejsce na mapie Polski nie tylko ze względu na położenie, ale również przez wzgląd na unikalny folklor i tradycje kulturowe. Choć czasy socjalizmu wybitnie zaprzepaściły turystykę tego rejonu, to od kilku lat sukcesywnie się ona odradza. Jednym ze znakomitych przykładów jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – to fantastyczna pamiątka historyczna z blisko 1000-letnim rodowodem.

Historia

Turyści ukierunkowani na zwiedzanie miejsc historycznych najczęściej wędrują do największych polskich miast. Okazuje się, że taki trop może mocno ograniczyć doznania turystyczne, bowiem mniejsze miejscowości również kryją w sobie mnóstwo ciekawostek i zagadek z ubiegłych stuleci. Właśnie tak jest w przypadku Zagórza Śląskiego. To niewielka miejscowość położona w województwie śląskim – w powiecie wałbrzyskim. Znajduje się w niej Zamek Grodno pamiętający czasy Piastów Śląskich, Korony Czeskiej, Cesarstwa Rzymskiego, Królestwa Prus na drugiej wojnie światowej kończąc.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Książęcy w Niemodlinie

Zamek Grodno został wybudowany na szczycie góry Chojna – to styk Gór Wałbrzyskich oraz Sowich. Okazała warownia jest ulokowana nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej znanej z przekazów historycznych jako Dolina Śląska. Niewątpliwą atrakcją obiektu jest jego malownicze położenie – na wzgórzu znajduje się unikatowy rezerwat przyrody, który jest celem wędrówki wielu turystów zagranicznych.

Legenda

Okoliczna legenda mówi o tym, iż jeden z angielskich wojów wzniósł w tym miejscu strażnicę, która została następnie rozbudowana przez Bolesława Wysokiego. Pierwszy dokument odnoszący się do genezy powstania zamku pochodzi z początków XIVw i mówi o tym, iż przyczyną budowy warowni było zabezpieczenie głównego szlaku handlowego. Liczne legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie nadają zamku wiele tajemniczości kreując charakterystyczną aurę.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Świątynia nazistów
Zamek Grodno widok z lotu ptaka
Zamek Grodno widok z lotu ptaka

Zwiedzanie

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to historyczne miejsce z wieloma atrakcjami. Jego zwiedzaniu towarzyszy wiele emocji oraz niezapomnianych wrażeń. Walory przyrodnicze są tylko jedną z zalet przybywania w okolicach zamku. Warto przekonać się o tym na własnej skórze – satysfakcja gwarantowana.

Godziny otwarcia

Obiekt czynny jest codziennie:

Od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

Od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.
Wejścia z przewodnikiem odbywają się od godziny 10:00.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek na Wawelu

Zamek Grodno cennik

Normalny – 16 zł
Ulgowy – 14 zł

Bilet łączony Zamek Grodno + Sztolnie Walimskie:
Normalny – 28 zł
Ulgowy* – 24 zł

Parking

Bezpłatny parking dostępny jest dla turystów w samym centrum Zagórza Śląskiego, samochód najlepiej zostawić właśnie na parkingu u podnóża Wzgórza Zamkowego.
Do wyboru są szlaki turystyczne: niebieski oraz żółty. Dojście z parkingu na zamek nie powinno zająć dłużej niż 15-20 minut.

Dojazd i mapa do zamku

Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie
74 845 33 60 lub 723 973 354
zamekgrodno.pl

Zamek Grodno

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Grodno 50.749341, 16.410356 Zamek Grodno

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Bytów

Zamek w Bytowie jest określany mianem zamku krzyżackiego, choć nie był takim przez cały czas. Dość szybko przeszedł w inne ręce i zmieniał właścicieli regularnie, będąc niszczonym i odbudowywanym, aby zostać odnowionym „na dobre” dopiero w drugiej połowie XX...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC