15 ciekawostek o Grecji

Grecja położona jest w południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkański, dokładniej rzecz ujmując to na jego południowym krańcu. Państwami graniczącymi z Grecją są: Albania, Republika Macedonii, Bułgaria oraz Turcja. To państwo ma bardzo długą historię i tradycję, a także niezliczone bogactwa kulturowe. Każdego roku przybywa tam ogromna liczba turystów. Wydawać by się mogło że wiemy o niej niemal wszystko, jednak są pewne rzeczy które przynajmniej niektórych nieźle zaskoczą.

Oto lista 15 ciekawostek o Grecji:

1. Grecja to najlepsze miejsce na urlop dla każdego, kto chce mieć pewność, że trafi na piękną pogodę, bowiem szacuje się że właśnie tu ciepłych i słonecznych dni w ciągu roku jest aż 250.

2. Grecja ma najniższy w całej Europie wskaźnik popełnianych samobójstw.

3. Z Grecji pochodzi…. Święty Mikołaj, ten prawdziwy nie będący wymysłem współczesnej kultury masowej. Żył on na przełomie III/IV wieku i był biskupem starożytnego miasta ówcześnie znajdującego się na terenach Grecji – Miry ( obecnie leży ono w granicach należących do Turcji).

4. Grecja ma najwięcej muzeów archeologicznych na całym świecie.

5. Nie urodziny, a imieniny są najważniejszym świętem indywidualnym dla niemal każdego ( nie tylko dorosłego) Greka. W tym dniu solenizanta odwiedzają najbliżsi mu ludzie, których nawet sam zainteresowany na odwiedziny zapraszać nie musi.

6. Wśród mieszkańców tej części Półwyspu Bałkańskiego od setek już lat panuje przekonanie, że najlepszym sposobem na przegnanie nieszczęścia i złych duchów jest spluwanie.

Wierzy się, że trzy splunięcia po usłyszeniu złych wiadomości mogą odmienić losy nieszczęśnika na lepsze.

7. Język grecki to najstarszy język pisany jaki przetrwał do czasów współczesnych.

8. Grecja może pochwalić się bardzo bogatą kulturą tańca, bowiem istnieje tu nawet ponad 4000 oficjalnych rodzai tańca ludowego.

9 Niechlubnym rekordem Grecji jest niewątpliwie to, że już od bardzo wielu lat ma zdecydowanie wyższy niż inne kraje odsetek bezrobotnych ( nie spada poniżej 25% kiedy średnia europejska wynosi nieco ponad 11%).

10. Grecja to jedyne państwo na świecie, które rocznie odwiedza nawet dwukrotnie więcej turystów, niż liczy sobie one rdzennych mieszkańców.

11. Grecy mają pewnie niepisane prawo mówiące o tym, że papieru toaletowego nie wolno wrzucać do muszli klozetowej – zarówno w toaletach publicznych jak i tych znajdujących się w ich własnych domach.

12. Nie od dziś wiadomo, że Grecy są narodem głośno wyrażającym nie tylko swoje pozytywne emocje. Za najbardziej obraźliwy gest uznaje się mutze, a jest to wyciągnięta do przodu ręka z szeroko rozsuniętymi palcami. Dla wzmocnienia efektu wielu Greków wyciąga w takim geście obie ręce.

13. W skład terytorium Grecji wchodzi 3000 wysp, a spośród ich wszystkich zamieszkiwane jest 130.

14. Grecy najchętniej przeprowadzają się do Melbourne ( szacuje się, że obecnie miasto te może zamieszkiwać ponad 150000 ludności narodowości greckiej).

15. Wbrew pozorom nie Włosi, a Grecy są najaktywniejszą grupą seksualną na świecie.