Akumulator w samochodzie – co mu dolega?

Po czym można poznać, że coś dzieje się z tą częścią nie tak, jak powinno? Jakie są objawy „umierającego” akumulatora i kiedy powinniśmy go tylko naładować, a kiedy całkowicie wymienić na nowy? Co zrobić, aby podziałał dłużej?

1. Za co odpowiada akumulator samochodowy?

2. Po czym poznać, że akumulator szwankuje?

3. Kiedy wymienić akumulator na nowy?

Za co odpowiada akumulator samochodowy?

Najważniejsze zadanie akumulatora samochodowego to dostarczenie dostatecznie dużo mocy, aby dało się uruchomić silnik. Jego rola różni się nieco w zależności od tego, jakim samochodem dysponujemy. W przypadku aut benzynowych akumulator zasila główny komputer, wszystkie czujniki w jakie pojazd jest wyposażony, pompę paliwa i inne elementy układu zapłonowego. W przypadku diesli musimy dysponować większą mocą, ponieważ dochodzą dodatkowe elementy wymagające energii, jak rozrusznik czy pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia. Największym obciążeniem obłożone są akumulatory w pojazdach wyposażonych w system start-stop. Co do zasady jednak, jeżeli akumulator w naszym aucie działa nieprawidłowo lub jest rozładowany, będziemy mieć problem z uruchomieniem samochodu.

Po czym poznać, że akumulator szwankuje?

Aby wiedzieć, jak rozpoznać czy akumulator jest sprawny, musimy przede wszystkim zwracać uwagę na pracę naszego samochodu. Jeżeli mamy problem z uruchomieniem auta lub gaśnie ono podczas postoju, z dużym prawdopodobieństwem będziemy zmuszeni zajrzeć pod maskę. Także przedłużone działanie rozrusznika, gdy włączamy silnik, połączone z nieprzyjemnym dźwiękiem może świadczyć o problemie z akumulatorem. Jeżeli nasza jednostka posiada system kropek, który wskazuje na stan akumulatora, w przypadku „zdrowego” egzemplarza powinniśmy widzieć zielone światełko. W przypadku pojawienia się czarnej kropki lub braku jakiegokolwiek wskaźnika należy sprawdzić, co się stało z akumulatorem. Jeżeli nie daje on żadnego sygnału, możliwe że jest już nie do odratowania.

Przyczyn awarii i uszkodzeń tej części w samochodzie może być wiele, począwszy od niskiej temperatury i przymrozków w czasie trwania nocy. Do poważniejszych powodów zaliczyć możemy między innymi naturalne zakończenie żywota akumulatora lub rozładowanie w wyniku pozostawionych zapalonych świateł lub jakiejś kontrolki.

Kiedy wymienić akumulator na nowy?

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie naprawić ani naładować akumulatora, zostaje wymiana na nowy egzemplarz. Ta konieczność zachodzi również, gdy akumulator ładuje się i pobiera energię, ale następnie ulega bardzo szybkiemu ponownemu rozładowaniu. Jeżeli prąd „ginie” podejrzanie szybko warto jest sprawdzić multimetrem, czy może nie wynika to ze szwankowania jakiejś innej części w układzie. Sprawdzenie tego jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli nam zdiagnozować właściwy problem i uniknąć „rozlania” się go na inne części.

Czasem może zdarzyć się tak, że będziemy w stanie wymienić tylko części akumulatora, a nie całą jednostkę – w tym celu najlepiej udać się do mechanika, szczególnie gdy sami nie mamy za bardzo pojęcia o naprawie samochodu. Niewłaściwie wymieniony akumulator może bowiem doprowadzić do zwarcia i uszkodzić więcej podzespołów, a to w końcu jest ostatnia rzecz, której byśmy sobie życzyli.