weekend w neapolu

Weekend w Neapolu

Klimatyczne, wąskie uliczki, z których rozpościera się jedyny w swoim rodzaju widok na Morze Śródziemne to tylko jeden z powodów, by wybrać się do stolicy południowych Włoch. przepyszne jedzenie i imponujące zabytki.

Od jakiegoś czasu do Neapolu polecimy tanimi liniami z kilku miast w Polsce. Zależnie od momentu zakupu, ceny mogą być bardzo niskie lub przeciętne, ale nie powinny przekroczyć kilkuset złotych. Zachęcamy do zakupu z wyprzedzeniem. Przykładowo z Warszawy polecimy w piątek i wrócimy w poniedziałek. Idealnie, aby spędzić romantyczny weekend z drugą połową. Jeżeli lecimy z innych miast i będziemy mieć przesiadkę, niestety możemy mieć problem z opóźnieniem. W takim razie nie ma co się stresować, a wystarczy wpisać odszkodowania za opóźniony lot i skorzystać z usług firmy AirHelp. Możemy otrzymać nawet do 600 euro odszkodowania.

Symbole miasta

W mieście znajduje się aż 7 zamków i pałaców królewskich z czasów, gdy Neapol był stolicą jednego z włoskich państw. Takie majestatyczne budowle, jak Castel dell’Ovo, Castel Nuovo, czy Sant’Elmo zachwycą miłośników średniowiecza. Ten pierwszy, to według legendy miejsce ukrycia jaja Wergiliusza. Wieże drugiego z wymienionych zamków są symbolem miasta. Z kolei Palazzo Reale (pałac królewski) zachwyca barokowym przepychem. Wizyta w Neapolu będzie niekompletna bez odwiedzin w Galerii Umberto, której sylwetka jest również jednym z symboli miasta. Plątanina wąskich uliczek zachęca do podejmowania długich spacerów, podczas których natrafimy na wiele pereł architektury i oszałamiających zabytków. W Neapolu mieści się też najstarszy, wciąż działający teatr w Italii – Teatro Di San Carlo.

Miejsce narodzin pizzy margherita

Gdy już zmęczymy się zwiedzaniem, czas na przyjemności dla ciała. Neapol to włoska stolica pizzy i kawy. Koniecznie należy odwiedzić miejsce narodzin pizzy margherita, czyli Pizzerię Brandi. Innym wyjątkowym lokalem jest Antica Pizzeria Da Michele, która słynie z serwowania tylko dwóch rodzajów ulubionego przysmaku Włochów. Miejsce zostało uwiecznione w filmie „Jedz, módl się i kochaj”. Koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów, jak gnocchi alla sorrentina i spaghetti neapolitano. Dużą popularnością cieszy się również najstarsza kawiarnia w mieście, czyli Gran Caffe Gambrinus.

Pompeje

Ruiny rzymskiego miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza to jedna z największych atrakcji Neapolu. Pompeje leżą ok. 20 km od miasta, ale łatwo dotrzeć tam pociągiem. Podróż trwa zaledwie pół godziny. Wyprawa w świat sprzed prawie 2 tys. lat wywołuje dreszczyk emocji i niezapomniane wrażenia. Między ruinami miasta spędzimy przynajmniej 3 godziny. Mozaiki, kolumny i sprzęty użytku codziennego, które wyglądają jakby zostały opuszczone wczoraj – widok jedyny w swoim rodzaju. Podobne wrażenie sprawiają pobliskie ruiny Herkulanum. Możemy też zaplanować wycieczkę na samego Wezuwiusza i jego zastygły obecnie krater. Wbrew pozorom zadanie wdrapania się na szczyt nie jest trudne i nie zajmie nam dłużej niż godzinę. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na Neapol.

Wyspy

Capri, Ischia lub Procida – warto zarezerwować też jeden dzień na wyprawę statkiem na jedną z wysp leżących pod miastem. Przykładowo na Procidę dostaniemy się w zaledwie godzinę, a bilet to ok. 20 euro w dwie strony. Ze statku rozpościera się wspaniały widok na Wezuwiusza i całe miasto. Na statku możemy wypić kawę i niespiesznie zjeść pyszne, neapolitańskie śniadanie. Magiczne plaże, błękitne morze i miasteczka pełne kolorowych domów w wąskich uliczkach zachęcają do zrelaksowanego spędzania czasu.