Rwa kulszowa jest schorzeniem związanym z dyskopatią kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy. W większości przypadków rwa kulszowa ustępuje samoistnie i wystarczy doraźne działanie przeciwbólowe, aby zmniejszyć dolegliwości i powrócić do pełnej sprawności. Jak rozpoznać ból nerwu kulszowego?
Czym charakteryzuje się ból nerwu kulszowego?
Atak rwy kulszowej ma zwykle charakter napadowy i może mieć różne natężenie. Ból często jest dotkliwy i może skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. U niektórych osób schorzenie przybiera charakter przewlekły i wówczas niezbędne jest wdrożenie leczenia.
Objawy bólu nerwu kulszowego są na tyle charakterystyczne, że diagnoza schorzenia nie jest skomplikowana i nie wymaga rozszerzonych badań. Zwykle nerw kulszowy boli przy dotyku w trakcie badania okolic dolnej części pleców. Specjalista sprawdza też odruch kolanowy z pomocą młoteczka neurologicznego i może wykonać test Laseque’a w pozycji leżącej na plecach (test można wykonać również w pozycji siedzącej). W trakcie testu pacjent podnosi wyprostowaną kończynę dolną do kąta 40 stopni. Wystąpienie dolegliwości bólowych (ból o charakterze ostrym i promieniującym również do stopy) wskazuje na rwę kulszową.
Domowe sposoby na rwę kulszową
Utrzymujący się kilka dni ból wskazujący na rwę kulszową powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistą. Doraźnie w łagodzeniu bólu sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych). W przypadku nasilenia dolegliwości może dojść do problemów ze swobodnym poruszaniem się. Wówczas konieczne mogą okazać się zabiegi fizykoterapii, np. TENS czy zastrzyki domięśniowe, wykonywane pod kontrolą USG.
W celu złagodzenia bólu, poza tabletkami i kapsułkami przyjmowanymi doustnie, pacjent może sięgnąć po maści lub żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, których substancją czynną jest ketprofen lub naproksen. Ulgę przyniosą również okłady. Zimne kompresy zredukują ból, a ciepłe rozluźnią spięte mięśnie. Te drugie warto stosować wieczorem, aby ułatwić sobie zasypianie. Pomimo tego, że ból może utrudniać ruch, warto wdrożyć delikatne ćwiczenia rozluźniające, stopniowo zwiększając ich natężenie. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia i pracy dobry efekt dadzą też regularne spacery. Już samo przebywanie na świeżym powietrzu poprawia nastrój i motywację do dalszych działań.
Profilaktyka rwy kulszowej
Rwa kulszowa w większości przypadków jest schorzeniem rozwijającym się na skutek stylu życia. Do rozwoju schorzenia prowadzi m.in. brak ruchu, przybieranie złej postawy, nadmierne obciążanie kręgosłupa, np. przez nieprawidłową technikę podnoszenia ciężkich przedmiotów czy wykonywania ćwiczeń na siłowni z większym obciążeniem. Profilaktyka rwy kulszowej opiera na wdrożeniu zdrowych nawyków i wypracowaniu właściwej techniki, aby nie obciążać kręgosłupa. Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni pleców, ale także brzucha.