zamek książ

Godziny otwarcia

od 08:00 do 16:00 w dni robocze i weekendy przez cały rok

Cennik

Zamek Książ jako jeden z nielicznych w Polsce oferuje możliwość zakupu biletów przez internet.
https://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/ (na tej stronie można sprawdzić oraz kupić bilety)

Najbardziej znanymi i zarazem największymi zamkami znajdującymi się na terenie Polski są krakowski Wawel oraz zamek krzyżacki w Malborku. Budowle te stanowią atrakcje turystyczne ściągające setki tysięcy, a może nawet miliony turystów nie tylko z kraju, ale wręcz z całego świata.

Informacje praktyczne

Kontakt

74 66 43 872,
www.ksiaz.walbrzych.pl
zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Adres

Piastów Śląskich 1,
58-306 Wałbrzych,

Tymczasem w Wałbrzychu znajduje się obiekt znacznie mniej znany, a niewiele mniej okazały. Zamek Książ w zestawieniu największych polskich zamków zajmuje zaszczytne 3 miejsce.

Książ to jeden z najpiękniejszych polskich zamków.
Książ to jeden z najpiękniejszych polskich zamków.

Historia i ciekawostki

Historia zamku sięga XIII w., kiedy to na zlecenie Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, potomka Piastów powstaje budowla która z miejsca zostaje ochrzczona mianem „klucza do Śląska”. Fortyfikacje wzniesiono w latach 1288 – 1292.

Widok na zamek z góry

Później zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk – przez jakiś czas znajdował się pod kuratelą Czechów, potem Węgrów, Niemców by wreszcie znów trafić w ręce Polaków. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany. Pierwszą wielką przebudowę przeprowadzono w latach 1705 – 1742. Została ona zainicjowana przez Konrada Ernesta Maximiliana von Hochberga. Powstało wówczas między innymi reprezentacyjne skrzydło barokowe a także Dziedziniec Honorowy.

zamek książ widok
Zamek Książ i jego niezwykła historia działa jak magnes na każdego poszukiwacza zagadek.

W późniejszych latach przekształcano nie tylko sam kompleks zamkowy, ale również teren wokół niego tworząc parki, drogi i inne elementy infrastrukturalne. Druga wielka przebudowa nastąpiła w latach 1907 – 1938. Elementy które pojawiły się w jej następstwie nawiązywały do renesansu. Po drugiej przebudowie tarasy zamku przyjęły ostateczny, dzisiejszy kształt.

Zamek nigdy nie popadł w całkowitą ruinę, choć w czasach II Wojny Światowej został częściowo zdewastowany, najpierw przez militarne i paramilitarne organizacje III Rzeszy, a później przez wojska radzieckie które w nim stacjonowały.

Po opuszczeniu zamku przez Rosjan dobra które na nim zostały padały łupem szabrowników. Obiekt został zabezpieczony dopiero na przełomie lat 50-tych i 60-tych. W roku 1974 stopniowo przywrócono zamkowi świetność i w chwili obecnej jest to jedna z najbardziej okazałych budowli w naszym kraju.

Zamek Książ
Zamek Książ

Zamek Bobolice
Zamek w Warszawie