Godziny otwarcia
Zamek dostępny jest dla turystów przez 8 miesięcy w roku od kwietnia do listopada.
- kwiecień od 9 do 18
- sierpień od 9 do 20
- wrzesień od 9 do 19
- październik od 9 do 17
- listopad od 9 do 15
Cennik
- Bilet ulgowy – 18zł/os
- Bilet normalny – 25zł/os
Zwiedzanie zamku zajmuje zazwyczaj w okolicach 80 minut. Zamek + ścieżka biegnąca na około to czas około 120 minut.
KASA BILETOWA
ZAMEK OGRODZIENIEC
42-440 Ogrodzieniec Podzamcze,
ul. Zamkowa 28
DZIAŁ ORGANIZACJI
(wycieczki, imprezy, ogniska, atrakcje)
tel. (32) 67 32 220 wew. 14
e-mail: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
Informacje praktyczne
Kontakt
Telefon: 32 673 22 20
Kasa biletowa: 32 67 32 285
Adres
Zamkowa, 42-440 Podzamcze
Do Podzamcza można dojechać samochodem lub autobusem. Najłatwiej dostać się tu z Zawiercia. Dojazd nie nastręcza większych problemów, w miejscowości znajduje się kilka parkingów, które jednak w większości są płatne.
Dziedziniec zamkowy
Zamek Ogrodzieniec z góry
Ruiny zamków maja w sobie mnóstwo uroku – już w czasach romantyzmu zdano sobie z tego sprawę rezygnując z odbudowy niektórych obiektów a nawet wznosząc zamki które miały mieć postać ruiny od samego początku istnienia.
Nie da się ukryć, że zamek Ogrodzieniec ma czasy świetności dawno za sobą, a jednak pomimo zniszczeń pozostaje niezwykłą pamiątką czasów budowy systemu Orlich Gniazd, którą trudno wyobrazić sobie w innym kształcie niż taki, w którym znajduje się obecnie.
Historia zamku
Wzniesienie na którym wybudowano zamek – Góra Zamkowa – jest najwyższym w całej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Militarne walory tego miejsca zostały dostrzeżone bardzo wcześnie – pierwsze umocnienia powstały tu jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego, dopiero w 1241 r. w wyniku najazdu tatarskiego zostały doszczętnie zniszczone.
Następnie w wieku XIV stanął w tym miejscu zamek gotycki, który później zastąpiono zamkiem renesansowym (miało to miejsce w latach 1530 – 1545.Budowla wielokrotnie ucierpiała w trakcie targających Rzecząpospolitą zawirowań, m.in. podczas potopu szwedzkiego.
Ostatecznie zamek zdewastowany został już znajdując się w rękach Polaków – Tomasza Jaklińskiego i Ludwika Kozłowskiego, którzy nie dbali o jego stan techniczny, wyprzedawali wyposażenie a nawet traktowali zamkowe mury jako źródło budulca innych obiektów. Ostatecznie zamek został opuszczony w 1810 r.
Atrakcje Zamku Ogrodzieniec
Po II Wojnie Światowej obiekt przeszedł na własność PRL. Rozpoczęto prace mające na celu zachowanie go w formie trwałej ruiny i udostępnienie do zwiedzania. Prace ostatecznie zakończono w 1973r.
Zamek współcześnie
Obecnie zamek zwiedzać można przez 8 miesięcy w roku. Warto śledzić wydarzenia które są na nim organizowane – wybierając się do Podzamcza możemy trafić np. na turniej rycerski czy liczne przedstawienia wykorzystujące ruiny jako scenografię. Dzięki temu wizyta na zamku może okazać się jeszcze bardziej niezapomniana.
Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek Grodziec
Zamek Czocha
Zamek Książ
Zamek Ogrodzieniec to jeden z moich ulubionych miejsc. Ma w sobie coś magicznego. Serdecznie polecam każdemu, kto będzie w pobliżu wizytę w tym zamku. Szczególnie na przełomie kwietnia/maja kiedy nie ma tam jeszcze dużo turystów, później może być ciężko 🙂 ale nie ma się co dziwić. Ogrodzieniec przyciąga turystów z całej Polski.
To prawda piękny zamek. Idealna scenografia pod każdy film fantasy 🙂 Chociaż dla mnie zamek Czocha jest bardziej magicznym miejscem.
Jadąc do zamku ogrodzieniec lepiej na początku już upewnić się jaki jest koszt parkingu, sam sezon temu miałem przykrą niespodziankę w postaci zawyżonego rachunku za pobyt 4h na płatnym parkingu. Natomiast sam zamek ogrodzieniec to mój TOP 5 zamków w Polsce.
Polecacie jakiś hotel w pobliżu zamku ogrodzieniec ?
Bardzo mi się podoba ten Ogrodzieniec, piękne miejsce. Ale warto go zwiedzać tylko z samego rana, inaczej jest tam taka chmara turystów że guzik poczuje się to miejsce. Z rana prawie nikogo nie ma i można go przejść na spokojnie.