Godziny otwarcia
Od 15 kwietnia do 15 października
o każdej pełnej godzinie od 9 do 16 – codziennie.
Od 16 października do 14 kwietnia
zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem.
Ostatnie wejście o godz. 15
Czas zwiedzania to ok. 50 minut
Cennik
Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem:
- Bilet normalny – 22 + 8 zł
- Bilet ulgowy – 18 + 5 zł (dzieci, młodzież szkolna, studenci, seniorzy)
- Bilet-pakiet (wstęp do parku, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wejście na wieżę zegarową, wejście do lochów)
Normalny – 35 zł
Ulgowy – 30 zł
Cena obejmuje wejście do parku; nie ma możliwości kupienia tylko biletu do zamku.
Informacje praktyczne
Kontakt
(+48 16) 671 83 12
Adres
Krasiczyn 179, 37-741 Krasiczyn
Województwo podkarpackie kojarzy się zazwyczaj z Bieszczadami i kilkoma większymi miastami – Rzeszowem, Tarnobrzegiem, Przemyślem i ew. Stalową Wolą. Teren ten jest niewątpliwie bardzo atrakcyjny turystycznie. Niektóre spośród miejsc które warto odwiedzić w tej okolicy znajdują się jednak w pewnym oddaleniu od głównych szlaków i w związku z tym stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z ich istnienia.
Wejście na Zamek
Jednym z nich jest Krasiczyn – wieś której liczebność szacuje się na niecałe pół tysiąca mieszkańców, a w której znajduje się jedna z najbardziej okazałych renesansowych budowli w naszym kraju – Zamek w Krasiczynie.
Historia
Zarówno zamek jak i wieś swoją nazwę wzięły od Stanisława Krasickiego, a więc pierwszego spośród właścicieli tego terenu pod rządami którego budowla zaczęła nabierać dzisiejszych kształtów. Przed Stanisławem Krasickim w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zamek była tylko surowa warownia, budowa stricte obronna bez żadnego znaczenia kulturowego.
Kolejnym właścicielem majątku był Marcin Krasicki, syn Stanisława, który proces przebudowy zakończył i nadał zamkowi ostateczny kształt. Marcin Krasicki był znanym mecenasem sztuki, to właśnie dzięki szerokości jego horyzontów i kunsztowi zatrudnionych do przebudowy architektów budowla ta wygląda tak imponująco.
Zamek wybudowany został na planie kwadratu, w każdym rogu kwadratu znajduje się baszta. Baszty nieprzypadkowo różnią się od siebie – każda z nich reprezentuje coś innego: szlachtę, papieża, króla i kościół – filary odwiecznego porządku, które tak jak baszty miały stać na straży Królestwa Polskiego.
Zwiedzanie
Na przestrzeni wieków zamek miał różnych właścicieli, między innymi Potockich, Sapiechów, a w czasach bliższych współczesności Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie. Obecnie znajduje się pod pieczą Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, dzięki której został zaadaptowany jako hotel ze słynną na całą Polskę restauracją.
Dziedziniec zamkowy
Niektóre części zamku, takie jak lochy, dziedziniec czy taras widokowy możemy za niewielką opłatą zwiedzić z przewodnikiem. Krasiczyn ze względu na lokalizację stanowi świetną bazę do wypadu w Bieszczady lub do zabytkowego Przemyśla.
Podziel się opinią