zamek tropsztyn

Zamek Tropsztyn – historia , zwiedzanie

Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Wytrzyszczka w powiedzie brzeskim (gmina Czchów).

Dojazd do obiektu nie jest szczególnie trudny – miejscowość znajduje się na trasie z Brzeska do Nowego Sącza, mniej więcej na 25 kilometrze, sam zamek stoi przy głównej drodze w Wytrzyszczce.

Zamek Tropsztyn - mury zamkowe
Widok z murów Zamku Tropsztyn

Historia

Ile dokładnie lat liczy historia zamku Tropsztyn niestety nie wiemy. Zdaniem niektórych badaczy pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały już w XIII w. Jeśli chodzi o historię udokumentowaną – najstarsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu murowanej budowli pochodzą z roku 1382. Mury miały kształt czworoboku, zabudowa która znajdowała się wewnątrz nich była jeszcze wykonana z drewna.

Wkrótce jednak budynki z drewna zostały stopniowo wymienione na murowane, dobudowano również masywną wieżę. Zamek przechodził z rąk do rąk – znajdował się we władaniu m.in. rodzin Chebdów, Kmitów i Gabońskich. W 1574 r. budowla ze względu na zbójeckie praktyki zasiedlających go burgrabiów została zdobyta i spalona.

Zamek pozostawał w stanie ruiny aż do 1995 roku kiedy to rozpoczęto permanentną odbudowę.

Zamek Tropsztyn mury zamkowe
Zamek Tropsztyn to z pewnością czołówka polskich zamków wartych odwiedzenia

Zwiedzanie

Zamek z zewnątrz prezentuje się niezwykle okazale – masywna bryła i złowrogie, nagie mury musiały robić wrażenie na wszystkich którym przyszło do głowy oblężenie. W środku pozostaje surowy co – trzeba to jasno zaznaczyć – dodaje mu pewnego uroku.

W odróżnieniu od wielu średniowiecznych budynków fortyfikacyjnych znajdujących się na terenie Polski obiekt nie został przebudowany na pałac, dzięki czemu nadal widać że był to obiekt przede wszystkim militarny.

Dojazd i Parking

Zwiedzanie zamku jest możliwe tylko w sezonie letnim, w lipcu i sierpniu i za opłatą. W okolicy obiektu znajduje się niewielki parking na 10 samochodów – jeśli wybieramy się tu własnym autem powinniśmy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej zaparkować będzie trzeba w pewnej odległości a do samego zamku dotrzeć piechotą.

Zamek Książ
Zamek w Lublinie