najstarsza kopalnia soli

Najstarsza kopalnia soli – Bochnia

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Kopalnie, Turystyka
  4. /
  5. Najstarsza kopalnia soli –...

Hasło „kopalnia soli” tradycyjnie wszystkim kojarzy się z Wieliczką i gigantycznym, podziemnym kompleksem komór i korytarzy, który powstał na przestrzeni kilku wieków podczas eksploatacji tamtejszych złóż. Tymczasem niewielu spośród turystów odwiedzających Wieliczkę zdaje sobie sprawę z tego, że tutejsza kopalnia wcale nie jest najstarszą w Polsce. Miano to należy się obiektowi znajdującemu się w pobliskiej Bochni, czy raczej – pod Bochnią.

Bochnia – najstarsza kopalnia soli, historia

Bocheńskie złoża zaczęto eksploatować już w 1248 roku, co oznacza, że jej historia sięga ponad siedem i pół wieku wstecz! Co więcej – historia ta nadal trwa, bo kopalnia w Bochni, w przeciwieństwie do tej we Wieliczce, jest cały czas eksploatowana. Dotyczy to co prawda tylko jednego szybu – Sutoris, jednak nie zmienia to faktu, że Bocheńska Sól jest cały czas wydobywana.

Przeczytaj również:   Polskie piramidy

Współcześnie jednak tym, co decyduje o ważności kopalni w Bochni jest jej znaczenie kulturowe. Obiekt ten od 1981 r. został wpisany na listę zabytków, a od 2013 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Boheńska kopalnia od lat osiemdziesiątych funkcjonuje jako udostępniony turystom do zwiedzania zabytek techniki a także ze względu na specyficzny panujący pod ziemią mikroklimat spełnia funkcje lecznicze.

Przeczytaj również:   Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Bochnia – najstarsza kopalnia, atrakcje

Wśród największych atrakcji jakich możemy się spodziewać podczas zwiedzania kopalni w Bochni są między innymi: podziemna przeprawa łodziami zarejestrowanymi w Polskim Rejestrze Statków, podróż podziemną kolejką a także zjazd aż stuczterdziestometrową zjeżdżalnią, która łączy ze sobą dwa poziomy kopalni. Odwiedzając ten obiekt będziemy również mięli okazję zobaczyć liczne eksponaty będące reliktami dawnych metod wydobywczych, jak chociażby kieraty czy pochodząca z początku wieku dwudziestego maszyna parowa.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

W Bocheńskiej kopalni czeka na nas również wystawa multimedialna która pokazuje metody wydobywcze i proces ich zmieniania w trakcie rozwoju techniki, a także historię Polski oraz wpływ obydwu podkrakowskich kopalni soli na gospodarkę Królestwa Polskiego i Małopolski. Jeśli więc wybieramy się na zwiedzanie Wieliczki na pewno warto odwiedzić również jej starszą siostrę.

Bochnia - najstarsza kopalnia soli

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bochnia - najstarsza kopalnia soli 49.967285, 20.415784 Bochnia - najstarsza kopalnia soli

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC