Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Technika, Turystyka
  4. /
  5. Bunkier w Konewce

W Polsce znajduje się wiele obiektów stanowiących pamiątki po drugie wojnie światowej i niemieckiej okupacji. Wiele spośród nich ma niezwykle ciekawą historię, z wieloma wiążą się niezbadane tajemnice. Jednym z takich obiektów jest schron dla pociągów (Bunkier w Konewce) znajdujący się w niewielkiej wsi Konewka.

Konewka liczy sobie zaledwie kilkuset mieszkańców. Wieś jest siedzibą sołectwa, administracyjnie przynależy do gminy Inowłódz w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim. Gdyby nie tutejszy bunkier dla pociągów o tym miejscu prawdopodobnie nie usłyszałby nikt z wyjątkiem mieszkańców.

Tajemnice

Bunkier w Konewce jest częścią większej inwestycji infrastrukturalnej, która powstała z myślą o nadchodzącym konflikcie ze Związkiem Radzieckim. Już w 1939 w niedalekiej Spale został wzniesiony ważny ośrodek dowodzenia który był bardzo często odwiedzany zarówno przez samego Hitlera jak i innych oficjeli III Rzeszy.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Czocha

Właściwie od samego początku wojny Hitler liczył się z ewentualnością ataku ze strony stalinowskiej Rosji, musiał więc zapewnić sobie i swoim najwyżej postawionym podwładnym względne bezpieczeństwo.

Pociągi, specjalnie opancerzone i uzbrojone, były głównymi środkami komunikacji którymi poruszał się niemiecki dyktator. Schron w Konewce ma aż 380 metrów długości, co oznacza, że mógł pomieścić cały skład. Spośród podobnych obiektów zlokalizowanych na tym terenie jest on zdecydowanie największy, jednak niejedyny – odkrywanie elementów infrastruktury powiązanej z obiektem w Spale może być niezwykłą przygodą, nic więc dziwnego, że tak wielu badaczy się temu poświęciło, a sam bunkier w Konewce odwiedza tak wielu turystów.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Świątynia nazistów

Zwiedzanie

Obecnie do zwiedzania udostępniony jest nie tylko sam schron kolejowy, ale również schrony techniczne oraz podziemna trasa, która w czasie wojny umożliwiała bezpieczne przejście z pociągu do innych obiektów. Wewnątrz zorganizowano ekspozycję militariów i pojazdów pamiętających czasy wojny. Największą atrakcją pozostaje jednak sam schron – posępna i monumentalna budowa, która mimo upływu lat mogłaby właściwie nadal być używana zgodnie z przeznaczeniem.

Godziny otwarcia

od maja do października codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
maj i czerwiec: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
lipiec i sierpień codziennie (również w poniedziałki): 10-19

wrzesień: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 18
październik: codziennie oprócz poniedziałków: 10 – 17

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Kanał Elbląski

Cennik

bilet normalny: 12 zł
bilet ulgowy: 7 zł*
Dzieci do lat 7 bezpłatnie.

*przysługuje młodzieży uczącej się, studentom (po okazaniu legitymacji), 
emerytom i rencistom.

Przewodnik (wycieczka trwa 45 min do 1 godz.): 35 zł

Dojazd i mapa

Bunkier kolejowy w Konewce położony jest w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego 4 km od Spały, 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Parking jest bezpłatny.

Konewka, 97-215 Inowłódz
Telefon: 501 430 321

Bunkier w Konewce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bunkier w Konewce 51.563879, 20.152348 Bunkier w Konewce

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC