schron-w-konewce Bunkier w Konewce Technika Turystyka

Bunkier w Konewce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:

W Polsce znajduje się wiele obiektów stanowiących pamiątki po drugie wojnie światowej i niemieckiej okupacji. Wiele spośród nich ma niezwykle ciekawą historię, z wieloma wiążą się niezbadane tajemnice. Jednym z takich obiektów jest schron dla pociągów (Bunkier w Konewce) znajdujący się w niewielkiej wsi Konewka.

Konewka liczy sobie zaledwie kilkuset mieszkańców. Wieś jest siedzibą sołectwa, administracyjnie przynależy do gminy Inowłódz w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim. Gdyby nie tutejszy bunkier dla pociągów o tym miejscu prawdopodobnie nie usłyszałby nikt z wyjątkiem mieszkańców.

Bunkier w Konewce, powstanie

Bunkier w Konewce jest częścią większej inwestycji infrastrukturalnej, która powstała z myślą o nadchodzącym konflikcie ze Związkiem Radzieckim. Już w 1939 w niedalekiej Spale został wzniesiony ważny ośrodek dowodzenia który był bardzo często odwiedzany zarówno przez samego Hitlera jak i innych oficjeli III Rzeszy.

Przeczytaj również:   Najstarsza kopalnia soli - Bochnia

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Właściwie od samego początku wojny Hitler liczył się z ewentualnością ataku ze strony stalinowskiej Rosji, musiał więc zapewnić sobie i swoim najwyżej postawionym podwładnym względne bezpieczeństwo.

Pociągi, specjalnie opancerzone i uzbrojone, były głównymi środkami komunikacji którymi poruszał się niemiecki dyktator. Schron w Konewce ma aż 380 metrów długości, co oznacza, że mógł pomieścić cały skład. Spośród podobnych obiektów zlokalizowanych na tym terenie jest on zdecydowanie największy, jednak niejedyny – odkrywanie elementów infrastruktury powiązanej z obiektem w Spale może być niezwykłą przygodą, nic więc dziwnego, że tak wielu badaczy się temu poświęciło, a sam bunkier w Konewce odwiedza tak wielu turystów.

Przeczytaj również:   Korzeniowy Dół

Bunkier w Konewce, obecnie

Obecnie do zwiedzania udostępniony jest nie tylko sam schron kolejowy, ale również schrony techniczne oraz podziemna trasa, która w czasie wojny umożliwiała bezpieczne przejście z pociągu do innych obiektów. Wewnątrz zorganizowano ekspozycję militariów i pojazdów pamiętających czasy wojny. Największą atrakcją pozostaje jednak sam schron – posępna i monumentalna budowa, która mimo upływu lat mogłaby właściwie nadal być używana zgodnie z przeznaczeniem.

Bunkier w Konewce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bunkier w Konewce 51.563879, 20.152348 Bunkier w Konewce

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce