Kamienne kręgi

Kamienne Kręgi Odry

Większości z nas na hasło „kamienne kręgi” przed oczyma pojawia się obraz angielskiego Stonehedge. Tymczasem tego typu obiektów jest znacznie więcej, również w naszym kraju. Mimo że nie są one na pierwszy rzut oka równie monumentalne, to jednak jeśli chodzi o wartość historyczną niewiele angielskiemu kręgowi ustępują. Rezerwat w kaszubskich Odrach został założony w miejscu, w którym występują drugie najstarsze tego typu obiekty w Europie. Najstarszy jest wspomniany wcześniej Stonehedge, na samym kontynencie kręgi w Odrach nie mają sobie równych.

Z jakiego okresu pochodzą kamienne kręgi?

Dokładnej daty ich powstania niestety nie da się określić. Wiadomo, że cmentarzysko zostało zbudowane przez kultury Gotów i Gepidów (podobnie jak kręgi w leżących niedaleko Węsiorach, których rozmiar jednak nie dorównuje tym oderskim). Miejsce w którym znajdują się kamienne kręgi tradycyjnie nazywa się cmentarzyskiem. Rzeczywiście na jego terenie znajdują się kurhany i grobowce ze stelami jednoznacznie świadczące o tym, że w tym miejscu odbywały się pochówki.

Kamienne Kręgi w Odrach

Czy jednak same kręgi również stanowiły grobowce – tego nie wiemy. Być może miały znaczenie rytualne, lub jeszcze inne – na ten temat powstało wiele interesujących teorii. Według jednej z nich, chyba najbardziej dopracowanej, rozmieszczenie kręgów odpowiada rozmieszczeniu gwiazd na niebie w takiej postaci, w jakiej miało to miejsce w czasach wzniesienia kręgów. Badania zdają się to potwierdzać. Oznaczałoby to, że kręgi stanowiły swego rodzaju obserwatorium astronomiczne, które również pełniło istotną rolę kultową. Wśród osób odwiedzających Odry i znajdujące się w nich kamienne kręgi możemy spotkać między innymi radiestetów, badaczy UFO i wszelkie osoby zajmujące się ezoteryką.

Tajemnicza moc kamiennych kręgów

Obiekt ten cieszy się wśród nich niezwykłą popularnością jako rzekome źródło niesamowicie silnej energii. Podobno ową energię da się odczuć nawet nie posiadając parapsychicznych zdolności. Jeśli chcemy się przekonać o prawdziwości owych teorii – powinniśmy koniecznie odwiedzić to miejsce. A nawet jeśli nie wierzymy w opowieści o duchach – znajdują się tu jedne z najstarszych przejawów ludzkiego osadnictwa w Polsce. To czyni Odry wartymi odwiedzenia.

kamienne kręgi w Odrach

Godziny otwarcia

W SEZONIE
Poniedziałek-piątek: 10.00-17.00,
sobota, niedziela i święta: 11.00-19.00

Telefon:

601 336 015

Cennik

BILET WSTĘPU: 4,00 zł
ZNIŻKA 50%:
– uczniowie szkół i studenci,
– emeryci i renciści,
– osoby niepełnosprawne.

Dojazd i mapa

1. Dojazd powiatową drogą asfaltową z Czerska (przez Łubną i Gotelp) – oznakowany zjazd z drogi krajowej nr 22 („berlinka”) w centrum Czerska – w ul.Królowej Jadwigi.

2. Malownicza trasa, prowadząca poprzez lasy – nowo oddana do użytku drogę asfaltową Łąg – Zawada – Wieck – Wojtal. Zjazd – w centrum miejscowości ŁĄG – w kierunku DWORCA PKP.