Kamienne kręgi

Kamienne Kręgi Odry

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Dawne dzieje, Turystyka
  4. /
  5. Kamienne Kręgi Odry

Większości z nas na hasło „kamienne kręgi” przed oczyma pojawia się obraz angielskiego Stonehedge. Tymczasem tego typu obiektów jest znacznie więcej, również w naszym kraju. Mimo że nie są one na pierwszy rzut oka równie monumentalne, to jednak jeśli chodzi o wartość historyczną niewiele angielskiemu kręgowi ustępują. Rezerwat w kaszubskich Odrach został założony w miejscu, w którym występują drugie najstarsze tego typu obiekty w Europie. Najstarszy jest wspomniany wcześniej Stonehedge, na samym kontynencie kręgi w Odrach są najstarsze.

Z jakiego okresu pochodzą kamienne kręgi?

Dokładnej daty ich powstania niestety nie da się określić. Wiadomo, że cmentarzysko zostało zbudowane przez kultury Gotów i Gepidów (podobnie jak kręgi w leżących niedaleko Węsiorach, których rozmiar jednak nie dorównuje tym oderskim). Miejsce w którym znajdują się kamienne kręgi tradycyjnie nazywa się cmentarzyskiem. Rzeczywiście na jego terenie znajdują się kurhany i grobowce ze stelami jednoznacznie świadczące o tym, że w tym miejscu odbywały się pochówki.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Parowozownia Wolsztyn

Kamienne Kręgi w Odrach

Czy jednak same kręgi również stanowiły grobowce – tego nie wiemy. Być może miały znaczenie rytualne, lub jeszcze inne – na ten temat powstało wiele interesujących teorii. Według jednej z nich, chyba najbardziej dopracowanej, rozmieszczenie kręgów odpowiada rozmieszczeniu gwiazd na niebie w takiej postaci, w jakiej miało to miejsce w czasach wzniesienia kręgów. Badania zdają się to potwierdzać. Oznaczałoby to, że kręgi stanowiły swego rodzaju obserwatorium astronomiczne, które również pełniło istotną rolę kultową. Wśród osób odwiedzających Odry i znajdujące się w nich kamienne kręgi możemy spotkać między innymi radiestetów, badaczy UFO i wszelkie osoby zajmujące się ezoteryką.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Groty w Mechowie

Tajemnicza moc kamiennych kręgów

Obiekt ten cieszy się wśród nich niezwykłą popularnością jako rzekome źródło niesamowicie silnej energii. Podobno ową energię da się odczuć nawet nie posiadając parapsychicznych zdolności. Jeśli chcemy się przekonać o prawdziwości owych teorii – powinniśmy koniecznie odwiedzić to miejsce. A nawet jeśli nie wierzymy w opowieści o duchach – znajdują się tu jedne z najstarszych przejawów ludzkiego osadnictwa w Polsce. To czyni Odry wartymi odwiedzenia.

Godziny otwarcia

W SEZONIE
Poniedziałek-piątek: 10.00-17.00,
sobota, niedziela i święta: 11.00-19.00

Cennik

BILET WSTĘPU: 4,00 zł
ZNIŻKA 50%:
– uczniowie szkół i studenci,
– emeryci i renciści,
– osoby niepełnosprawne.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek Kwidzyn

Dojazd i mapa

1. Dojazd powiatową drogą asfaltową z Czerska (przez Łubną i Gotelp) – oznakowany zjazd z drogi krajowej nr 22 („berlinka”) w centrum Czerska – w ul.Królowej Jadwigi.

2. Malownicza trasa, prowadząca poprzez lasy – nowo oddana do użytku drogę asfaltową Łąg – Zawada – Wieck – Wojtal. Zjazd – w centrum miejscowości ŁĄG – w kierunku DWORCA PKP.

KAMIENNE KRĘGI W POLSCE - ODRY

ładowanie mapy - proszę czekać...

KAMIENNE KRĘGI W POLSCE - ODRY 53.898118, 17.994232 KAMIENNE KRĘGI W POLSCE - ODRY

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
post-image
Militaria Technika Turystyka

Borne Sulinowo miasto widmo

Doskonałym przykładem „perełki”, która błyszczy pełnią blasku w północno-zachodniej części Polski jest miejscowość Borne Sulinowo – niewielkie miasteczko, które słynie z intrygującej historii i wielu atrakcji turystycznych. Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych warto zaprezentować krótki, acz niezmiernie ciekawy...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC