Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy nie bez przyczyny jest uważany za jedną z największych atrakcji w naszym kraju – mamy tu do czynienia nie tylko z unikalnym ekosystemem, ale również z niezwykłą przyrodą nieożywioną, taką jak ruchome wydmy, w tym największa spośród nich – wysoka na ok. 40 m. Łącka Góra.

Dlaczego właściwie zjawisko to budzi tak duże zainteresowanie i to nie tylko wśród zwykłych turystów, ale również naukowców z całego świata?

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy, lokalizacja

Ruchome Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego prezentują się niezwykle zarówno z punktu widzenia pieszego turysty, jak i z lotu ptaka.

Znajdują się na wąskim pasie lądu oddzielającego jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego – inaczej niż na całym wybrzeżu mamy w tym miejscu do czynienia z prawdziwą piaszczystą pustynią, która zewsząd otoczona jest zielenią.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Gigantyczne piaszczyste wydmy pod wpływem wiatru nieustannie zmieniają swoje położenie zasypując okoliczne lasy – martwe drzewa wyłaniające się spod piasku stanowią widok nie mniej fascynujący niż ten, który roztacza się z wierzchołka Łąckiej Góry.

Wszystkie rozmiary dotyczące ruchomych wydm podawane są w przybliżeniu, a to z tego powodu, że nieustannie się zmieniają. Wiatr, z jakim mamy do czynienia w tej okolicy, jest na tyle intensywny, że wydmy są w stanie w krótkim czasie przemieścić się o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów.

Zjawisko to jest niewątpliwie fascynujące, ale również groźne – piasek zasypuje nie tylko nieużytki, ale również samo jezioro Łebsko i okoliczne tereny zamieszkane. Obszar działalności ruchomych wydm stale się rozszerza, jak dotąd nie znaleziono żadnej skutecznej metody obrony przed nim.

Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwiedzanie

Nie wszystkie tereny zajmowane przez ruchome wydmy są udostępnione do zwiedzania, wejście na teren Parku Narodowego jest płatne, choć kosztuje zaledwie kilka złotych.

Na miejsce można dotrzeć pieszo lub meleksem – teren jest zamknięty dla samochodów osobowych.

Do Słowińskiego Parku Narodowego warto wybrać się więcej niż raz, bo przy każdych kolejnych odwiedzinach okaże się już zupełnie innym miejscem.

Mapa dojazdowa

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku