5 porad, jak urządzić małą kuchnię

Wiele osób ma problem z zaaranżowaniem niewielkiej kuchni. Ograniczona przestrzeń nie jest jednak przeszkodą do tego, aby wnętrze było funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne pod względem wizualnym. Warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Jak urządzić małą kuchnię? Postaw na jasne kolory

Wnętrze o niewielkim metrażu zawsze będzie prezentować się lepiej, jeśli będzie utrzymane w jasnych kolorach. Doskonałą propozycją jest biel. Meble w tym kolorze prezentują się lekko, a zarazem świeżo. Świetnym rozwiązaniem wydają się blaty w naturalnym odcieniu drewna – taki efekt z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy unikają monochromatycznych kompozycji.

Wykończenie ścian oraz podłóg również powinno być utrzymane w jasnej tonacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na wzory. Na podłodze fantastycznie będą prezentować się szare panele – ważne jest, aby były one przystosowane do wnętrz narażonych na wilgoć oraz wysokie temperatury. Na ścianach można umieścić tradycyjne kafelki. Jeśli zdecydowaliśmy się na dekoracyjne płytki, to należy uważać, aby nie zdominowały one aranżacji. Powinny znajdować się jedynie na wybranym obszarze.

Jak urządzić małą kuchnię? Zainwestuj w meble na wymiar

Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię? Weź pod uwagę meble projektowane na indywidualny wymiar. Są one droższe, jednak o wiele lepiej dopasowane do pomieszczenia. Pozwalają wykorzystać nawet najmniejszy skrawek wolnej przestrzeni. Ciężko znaleźć jest gotowe meble, które będą spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Problem pojawia się również na etapie zabudowy sprzętu.

Gdzie przechowywać urządzenia kuchenne?

Urządzenia kuchenne nie należą do zbyt atrakcyjnych. Właśnie dlatego dobrze jest ukryć je w meblach. Sprzęty staną się niewidoczne, jednak nie wpłynie to na komfort użytkowania. Należy również wspomnieć, że meble na wymiar dają o wiele więcej możliwości. Przede wszystkim możemy zaplanować ich podział wewnętrzny, co ułatwia lepszą organizację. Ponadto mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych systemów np. szafki narożne, pojemniki na detergenty, szafki typu cargo.

Jak urządzić małą kuchnię? Nie zapomnij o oświetleniu

Nie od dziś wiadomo, że wystarczy odrobina blasku, aby wnętrze stało się optycznie większe. Właśnie dlatego fronty meblowe, czy też kafelki powinny posiadać lakierowane wykończenie. Takie powierzchnie odbijają światło, co prezentuje się wyjątkowo stylowo. Zupełnie inaczej jest w przypadku matu, który nie jest polecany do bardzo małych pomieszczeń.

Jak oświetlić małą kuchnię?

Należy również pamiętać o oświetleniu sztucznym. Dużym zainteresowaniem cieszą się taśmy ledowe, które montowane są np. pod szafkami wiszącymi. Dzięki nim wieczorem w kuchni panuje magiczna atmosfera. Wnętrze nie jest przytłoczone. Warto także wziąć pod uwagę temperaturę barwową. Światło ciepłe sprawdza się w aranżacjach naturalnych, gdzie króluje drewno lub cegła na ścianie. W przypadku jasnej i rozświetlonej kuchni lepiej postawić jest na światło zimne. W przypadku oświetlania powierzchni roboczych dobrze jest postawić na oświetlenie o barwie neutralnej.