Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne jadąc do kurortu?

Z jakiegoś powodu wydaje nam się, że ubezpieczenie turystyczne przydaje się wyłącznie na ekstremalne wyprawy. W góry, na wspinaczkę, przeloty paralotnią, nurkowanie, żeglowanie, czy na safari powinniśmy mieć ubezpieczenie, to powszechny pogląd. Jednak warto zwrócić uwagę, że ubezpieczeń turystycznych jest wiele rodzajów, można dobrać je odpowiednio do rodzaju ryzyka, na które możemy być narażeni. Wypadki zdarzają się wszędzie. Fakt, że jesteśmy w pięciogwiazdkowym hotelu, na gorącej plaży, relaksujemy się, nie daje nam stu procentowego pewności, że jesteśmy bezpieczni. Jest wiele prawdziwych historii turystów, którzy wypoczywając w bezpiecznych warunkach narazili swoje życie i zdrowie przez brawurę lub totalny przypadek.

Pewna rodzina z dwójką dzieci spędzała miło czas w pięciogwiazdkowym kurorcie na plaży w Hiszpanii. Miejsce było czyste, zadbane, jednak małe dzieci zazwyczaj w trakcie jedzenia dotykają wszystkiego w około, co naraża je na działanie chorobotwórczych bakterii, na które nie są uodpornione. Pamiętajmy, że w tego typu kurortach znajdują się ludzie z całego świata posiadający mnóstwo drobnoustrojów, na które sami są uodpornieni, a my i nasze dzieci nie koniecznie. Maluchy trafiły do szpitala z ostrym zatruciem pokarmowym. Niestety okres hospitalizacji był dłuższy niż planowany urlop. W takich sytuacjach możemy często stracić oszczędności naszego życia. Transport, leki, lekarze, szpital, nocleg, gdy dzieci są w szpitalu, to wszystko kosztuje. Na szczęście rodzina była ubezpieczona, nie ponieśli prawie żadnych kosztów dodatkowego tygodnia spędzonego w Hiszpanii przy chorych dzieciach. Maluchy wydobrzały i wszyscy szczęśliwie wrócili do kraju. Jednak mogło się to zakończyć zupełnie inaczej.

Inna sytuacja, nieco bardziej drastyczna, gdy mężczyzna bawił się z synem na jednej z pięknych plaż na Rodos. Wakacje były bezpieczne, bez żadnych ekscesów, także rodzina nie wykupiła ubezpieczenia. Mieli się tylko opalać i korzystać z atrakcji hotelowych. Syn rzucił piłkę do ojca, jednak ten niefortunnie upadł rzucając się na piasek, co uszkodziło mu kręgosłup na tyle poważnie, że nie mógł sam wstać. Diagnoza: obluzowany i lekko pęknięty jeden z kręgów. Rodzina wezwała karetkę, jednak mąż musiał przejść operację i na czas rekonwalescencji przez około 3 tygodnie nie miał możliwości przebywać w pozycji innej niż leżąca. Zdecydowano się przewieźć pacjenta do Polski, co wymagało specjalnego transportu medycznego w asyście lekarza i pielęgniarki. Całość kosztowała rodzinę prawie dwieście tysięcy złoty, co sprawiło, że stracili wszystkie oszczędności swojego życia. Gdyby mieli ubezpieczenie ich budżet domowy nie został by nadszarpnięty.

Czy zawsze warto się ubezpieczać jadąc na wakacje za granicą? Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista. TAK. To czy jedziemy na ekstremalne, czy spokojne wakacje, nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Prawdopodobieństwo wypadku jest dokładnie takie samo. Oczywiście brawura znacznie zwiększa możliwość wystąpienia kontuzji, czy urazu, jednak nie ma nic wspólnego z rodzajem wykupowanych przez nas wakacji. Nierozsądne zachowanie może przyczynić się do wypadku zarówno, gdy nurkujemy, jak i gdy spacerujemy po plaży. Także bądźmy rozsądni, dbajmy o siebie i zawsze miejmy na wakacjach odpowiednie ubezpieczenie. Jak je wybrać?

Jakie są ubezpieczenia turystyczne i jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne najlepiej wybrać jest za pomocą wyszukiwarki online. Po podjęciu decyzji na jakie wakacje jedziemy, gdzie i kiedy, logujemy się i zawężamy wszystkie niezbędne dane. Dodatkowo musimy określić jaki rodzaj ubezpieczenia nas konkretnie interesuje. Czy chcemy, aby chroniony był nasz bagaż, do jakiej kwoty chcemy ubezpieczyć nasz sprzęt sportowy, do jakiej kwoty chcemy być wsparci w razie potrzeby leczenia szpitalnego, czy chcemy mieć Assistance domowe, do jakiej kwoty chcemy mieć OC, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków itp. Opcji jest bardzo dużo, co również jest gwarancją zabezpieczenia nas na bardzo różne sytuację jakie mogą spotkać nas na miejscu np. Ubezpieczyciel może zwrócić koszt wycieczki, jeśli los zmusi turystę do odwołania lub skrócenia wykupionej wycieczki.
Gdy wszystko zawęzimy zgodnie z naszymi oczekiwaniami wyświetli nam się kwota ubezpieczenia.

Pamiętajmy, że kwota ubezpieczenia nie gwarantuje nam tylko pieniędzy, ale przede wszystkim pomoc w nagłych wypadkach. Nie będziemy musieli się martwić, jak załatwić transport chorego, jak opłacić rachunki, możemy liczyć na pomoc tłumacza i wsparcie prawne. Tego typu praktyczna pomoc sprawia, ze nie musimy martwić się załatwianiem trudnych spraw, tylko troszczyć o chorego – wystarczy zadzwonić do centrum alarmowego firmy, u której wykupiliśmy ubezpieczenie. Ochrona działa od momentu wykupienia ubezpieczenia, do momentu bezpiecznego powrotu do Polski. Jeśli natomiast plany nam się zmienią i będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu lub skrócić planowaną wycieczkę, jest możliwość odzyskania pieniędzy, które zapłaciliśmy za ubezpieczenie.

Jeśli masz dzieci, jesteś mądry, przezorny i nie chcesz stracić przez niefortunny, losowy wypadek całych oszczędności swoich życia, powinieneś zawsze wyjeżdżając korzystać z ubezpieczenia turystycznego. Otrzymasz wsparcie finansowe i merytoryczne, to niezwykle ważne, gdy jesteś w obcym kraju.