Ciekawe czy potrafisz zrobić łóżko samemu ?

Wyrazem swoistego buntu przeciwko wszechobecnej komercjalizacji???? staje się moda na samodzielne tworzenie i budowania różnych elementów wyposażenia domu – mebli, przez przedmioty codziennego użytku, a na ozdobach kończąc.

W kontekście powyższego niezwykle ciekawą opcją wydaje się budowa własnego łóżka. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko zapewnimy sobie możliwość zrealizowania wymarzonej aranżacji sypialni zgodnej z założeniami w każdym detalu, ale również będziemy czerpać ogromną satysfakcję. Czy jednak każdy podoła temu wyzwaniu? To zależy głównie od motywacji, cierpliwości oraz pamiętaniu o kilku ważnych zadach.

Łóżko z palet lub budowa tradycyjnego łóżka z drewna to nie tylko wyzwanie i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie jest często również praktycznym rozwiązaniem problemów z wybraniem idealnego mebla do sypialni. Bo chociaż na rynku dostępna jest ogromna liczba modeli i wzorów to jednak i tak nie zawsze uda nam się trafić na taki, który idealnie wpisuje się w nasze oczekiwania. W takiej sytuacji naturalnie możemy skorzystać z opcji przygotowania mebla na indywidualne zamówienie, niestety takie posunięcie ma jedną zasadniczą wadę – cenę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego łóżka, która – wbrew pozorom – nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku cierpliwość oraz dokładność – dzięki nim unikniemy nieprzyjemnych rozczarowań oraz problemów na dalszych etapach budowy, a powstały mebel będzie pozbawiony irytujących niedoróbek. Od czego zacząć jego tworzenie? Jak zrobić łóżko?

Zabierając się za budowę łóżka musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach oraz należytym przygotowaniu się do pracy. Punktem wyjścia będzie przygotowanie rysunku technicznego lub przynajmniej precyzyjnego szkicu uwzględniającego wszystkie wymiary projektowanego mebla. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ musimy uwzględnić standardowe wymiary materaców (proszę pamiętać również, aby wybrać materac dobry dla zdrowia) dostępnych na rynku – koszty związane z wyprodukowaniem materaca na wymiar mogą być równie wysokie jak we wspomnianym powyżej przygotowaniu łóżka na indywidualne zamówienie, czyniąc całe przedsięwzięcie, delikatnie mówiąc, mało opłacalnym… Gdy przelejemy swoją wizję na papier oraz określimy dokładne wymiary przyszłego mebla musimy zdecydować się na materiał z jakiego zostanie wykonany.

Co nada się najlepiej do stworzenia wymarzonego łóżka? Tutaj ograniczeniem są wyłącznie cena oraz… wyobraźnia. Nie musimy decydować się na zrobienie klasycznego lub nieco mniej klasycznego łóżka drewnianego – dobry pomysł to również meble z europalet, chociaż oczywiście ten rodzaj materiału znajduje najszersze zastosowanie w produkcji łóżek, przede wszystkim ze względu na zalety samego drewna, będącego materiałem w pełni naturalnym, ekologicznym, biodegradowalnym, jego stosunkowo łatwe utrzymanie oraz dostępną liczbę gatunków i kolorów, ułatwiających jego dobranie do własnych potrzeb, czy założeń projektowych. W budowie własnego łóżka mogą znaleźć zastosowanie również wszelkiego rodzaju rury i rurki, twardy plastik, butelki PET, a nawet cegły i pustaki. Ba, są nawet tacy, którzy przy konstruowaniu tego mebla wykorzystują… liny, decydując się na jego podwieszenie pod sufitem! Równie interesującą koncepcją jest wykorzystanie do stworzenia swojego wymarzonego łóżka drewnianych palet. Ten ostatni materiał cieszy się coraz większą popularnością ze względu na cenę i łatwą dostępność, jednak nie bez znaczenia jest też jego uniwersalność – znajduje szerokie zastosowanie w tworzeniu mebli, nie tylko ogrodowych. Pewną niedogodnością dla niektórych może okazać się konieczność wstępnego przygotowania samych palet (palety należy dokładnie umyć, wyszlifować, oczyścić z pyłu, a następnie zabezpieczyć lakierem), jednak ich montaż jest banalnie prosty – możemy wykorzystać do tego celu odpowiednie metalowe profile, deski i gwoździe lub wkręty.

Jakie łóżko z materacem wybrać?
Jeżeli jednak nie jesteś przekonany do budowy własnego łóżka lub po przeczytaniu powyższego artykułu doszedłeś do wniosku, że wolisz zdecydować się na zakup gotowego produktu prosto ze sklepu koniecznie zajrzyj na sleepmed.pl. Znajdziesz tam bogatą ofertę materacy piankowych i hybrydowych, zapewniających niezrównany komfort snu oraz gwarantujących odpowiednie ułożenie i podparcie ciała, dzięki czemu rano obudzisz się wypoczęty i zawsze w pełni sił. Wszystkie oferowane materace posiadają Znak Jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH, co oznacza, że zostały wszechstronnie przetestowane pod kątem kluczowych dla materacy parametrów: ergonomii, higieny, klimatu i trwałości. Co ważne w ofercie znajdują się również produkty z linii supreme – stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, nie akceptujących żadnych kompromisów.