Haft diamentowy – co to jest i jak go wykonywać?

Rękodzieło artystyczne daje możliwość odpoczynku, jest to jednocześnie ciekawa forma odskoczni od zgiełku codzienności. Z drugiej strony to także niezwykła możliwość samorealizacji artystycznej. Cóż może być przyjemniejszego od idealnego połączenia sztuki z rzemiosłem, jakim jest właśnie haftowanie? Ową radość można jedynie powiększyć stosując odpowiednie metody, dlatego też dzisiaj zaprezentujemy Wam, w jaki sposób wykonywać haft diamentowy krok po kroku.

Haft diamentowy – co to jest?

Haft diamentowy to nic innego, jak kolejna metoda haftowania. Wypada jednak zaznaczyć, że nie jest to standardowy – w rozumieniu tego typu pracy manualnej – sposób. Do wykonania tego haftu wykorzystywane są drobne, kolorowe diamenciki. Możesz więc sobie wyobrazić, jak piękny efekt otrzymasz pod koniec swojej pracy. Rękodzieła wykonywane tą metodą nie bez powodu określa się mianem „diamentowych mozaik”, a samą metodę nierzadko nazywa się „malowaniem diamentami”. Dzięki wykorzystaniu przepięknych i różnorodnych diamencików możesz stworzyć wyjątkowe prace z efektem trójwymiarowym. Bez wątpienia – będą one zachwycać i poruszać wszystkich w nowy oraz wyjątkowo ekscytujący sposób.

Jak się robi diamentowy haft?

Słysząc takie sformułowania jak „nowa metoda” czy też „efekt trójwymiarowy” możesz mieć odczucie, że praca diamentowym haftem jest co najmniej wymagająca. Nic bardziej mylnego! Owszem, lepiej nastawić się na poświęcenie niemałej liczby godzin, ponieważ, faktycznie, jest to technika – przynajmniej dla początkujących – dość czasochłonna. Pamiętaj jednak, ze praktyka czyni mistrza, a z czasem sprawne haftowanie będzie coraz mniej absorbujące, przy jednoczesnym wzroście poziomu otrzymanego efektu.

Samo wykonanie haftu diamentowego polega na przyklejaniu za pomocą specjalnego kleju kolejnych diamencików. Czynność należy wykonywać w taki sposób, aby na planszy powstał zaplanowany wzór. Jeśli chcesz ułatwić sobie pacę, możesz wydzielić niewielkie pola, by następnie jednakowe miejsca wypełniać w całości, przechodząc później do następnych partii. Zapewne szybko zauważysz, że to, co jest najbardziej potrzebne, to determinacja, zapał i zaangażowanie – sprawność przyjdzie w miarę wykonywanej pracy.

Diamentowy haft – gdzie kupić niezbędne przybory?

Na tym etapie ważnym pytaniem jest to, gdzie można kupić wszystkie niezbędne przybory do wykonania pracy diamentowym haftem. Całe szczęście – możliwości jest wiele. Ciekawą propozycją wydaje się być sklep internetowy Haft Diamentowy, który – poza głównym materiałem, jakim są diamenciki – oferuje również wszystkie niezbędne przybory. W momencie rozpoczęcia pracy nie musisz mieć nic, gdyż sklep zapewnia wszystko, co będzie Ci potrzebne. Najważniejsze zdaje się być odpowiednie płótno z klejącą warstwą i nadrukowanym wzorem – tak przygotowany zestaw pozwala na bezproblemową pracę również osobie początkującej. Równie ważne jest posiadanie od kilkunastu do kilkudziesięciu ponumerowanych woreczków z kolorowymi diamencikami (ich ilość zależna jest od wybranego wzoru), aplikatora oraz suchego kleju. Dobrze jest zaopatrzyć się w plastikową tackę do przechowywania diamencików, co przy tego rodzaju pracy jest bardzo ważne, gdyż pozwala utrzymać stały porządek. Sklep Haft Diamentowy dba również o to, byś miał pewność, jak odpowiednio pracować z zakupionymi przyborami, dlatego też do każdego zestawu dodaje szczegółową instrukcję. Zasadniczo jednak każdą pracę należy rozpocząć od zanurzenia aplikatora w kleju żelowym, a następnie precyzyjnie nabierać na niego wybrane diamenciki. Każdy diamencik musi zostać umieszczony na materiale zgodnie z oznaczeniem (poszczególne rodzaj diamencików mają przypisany numer na płótnie).

Sklep haftdiamentowy.pl oferuje szeroką gamę produktów. Wśród asortymentu można znaleźć wiele ciekawych szkiców prac, które różnią się od siebie kolorami, wielkością oraz poziomem trudności. Bez wątpienia, każdy, kto czuje w sobie artystyczną duszę lub jedynie szuka sposobu na odprężenie się, znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli więc rękodzieło to coś, co sprawia Ci przyjemność, najwyższa pora, by sięgnąć po diamentowy haft i przekonać się osobiście, ile radości i satysfakcji może przynieść praca z małymi diamencikami.