Jak i gdzie wynająć łódź w Polsce: 5 najpopularniejszych miejsc na początek

Żeglowanie po Polsce nie jest tak nudne, jak może się niektórym wydawać. Wbrew pozorom nasza linia brzegowa nie jest jednorodna i każdy, kto wybierze się na rejs po Bałtyku, przeżyje miłą niespodziankę. Jest i druga opcja – jeśli ktoś obawia się morskich fal, czekają na niego bajeczne Mazury. Tu także można wynająć jacht.

Marina Yacht Park Gdynia

Duży i bardzo nowoczesny obiekt oferujący między innymi czarter jachtów, największy w Polsce, to propozycja dla osób, które mają ochotę popływać po wodach Zatoki Gdańskiej lub chcą wypuścić się ciut dalej. Z Gdyni można dopłynąć np. do krańca Mierzej Wiślanej, czyli granic naszego kraju. Oczywiście można popłynąć też w drugą stronę.

W marinie żeglarze mają dostęp do wody i prądu, mogą opróżnić toalety chemiczne i zatankować. W pobliżu znajduje się duża piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, liczne kafejki i puby oraz sklepy.

Za wyborem gdyńskiej mariny przemawia duża dostępność. Do Gdyni można dojechać pociągiem lub własnym autem. Jest też opcja drogi powietrznej na lotnisko w pobliskim Gdańsku. Niedaleko mariny znajduje się parking.

Port Jachtowy w Świnoujściu

Przenieśmy się na drugi koniec Polski. Port jachtowy mieści się niedaleko ujścia rzeki Świny do Bałtyku. Jego lokalizację trzeba uznać za bardzo uniwersalną. Z portu można wypłynąć zarówno na otwarte morze (Świnoujście jest dobrą bazą wypadową do Niemiec i Danii), jak i na wody Zalewu Szczecińskiego.

W pobliżu portu znajduje się pole namiotowe i tawerna. To miejsca idealne dla lubujących się w morskim życiu żeglarzy. Sam port ma wszystkie niezbędne udogodnienia łącznie z pralnią.

źródło: unsplash.com

Marina Solna w Kołobrzegu

Pomorze Zachodnie jest bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie żeglarzy. Znajduje się tutaj Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, którego kołobrzeska marina jest częścią. Wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem, bardzo dobrym przygotowaniem technicznym i wszechstronnością. Na żeglarzy, oprócz standardowych udogodnień w postaci wody, prądu i możliwości opróżnienia toalety, czekają np. prysznice.

Port Royal Giżycko

Giżycko i jego okolice są dobrze znane miłośnikom pływania po jeziorach mazurskich. Port Royal znajduje się na jeziorze Kisajno i jest postrzegany jako jedna z lepszych miejscówek na Mazurach. W mieście odbywają się latem liczne imprezy o charakterze rozrywkowym, także regaty. Sam port jest lubiany nie tylko ze względu na położenie, ale i dobre przygotowanie do każdego sezonu. W standardzie są udogodnienia typowe dla marin morskich – woda, prąd, tankowanie, opróżnianie toalet. W Giżycku można też zrobić zakupy i zjeść smaczny oraz niedrogi obiad.

W okolicy portu znajdują się liczne domy wczasowe i pensjonaty. Ta dzielnica ma typowo turystyczny charakter. Jeśli ktoś nie przepada za nocowaniem na jachcie, może żeglować tylko w dzień, a w nocy spać wygodnie w jednym z pobliskich hoteli.

Port Bogaczewo

Port Bogaczewo znajduje się w… Bogaczewie. Chociaż nazwa nie jest może bardzo oryginalna, to port ma sporo do zaoferowania.

Lokalizacja w malowniczej okolicy południowego brzegu Jeziora Bocznego to niewątpliwy atut. Chociaż nazwa nie jest tak znana, jak Śniardwy, Mamry czy Wigry, to Jezioro Boczne znajduje się w samym sercu Mazur, a port Bogaczewo jest częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Doprawdy trudno go przegapić. Jest zresztą pięknie utrzymany wśród zieleni i bardzo dobrze przygotowany na przyjęcie żeglarzy, którzy mogą tu zatankować, uzupełnić zapasy, dobrze zjeść i odpocząć na lądzie. Dzieci na pewno ucieszy informacja o placu zabaw. W pobliżu portu znajduje się kemping, na którym można postawić kamper.

Największa miejscowość w okolicy to Wilkasy. Gdyby przypadkiem pogoda nie sprzyjała żeglowaniu, czeka tam dużo typowo turystycznych atrakcji.

źródło: unsplash.com

Kto może wynająć jacht w Polsce?

Wynajem jachtów w Polsce jest możliwy nawet dla osób, które nie mają patentu sternika. Dotyczy to zarówno żeglowania po jeziorach, jak i po morzu. Trzeba jednak pamiętać, że osoby bez uprawnień muszą liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi zarówno wielkości jachtu, jak i jego maksymalnej prędkości.

Pozostaje jeszcze kwestia faktycznych umiejętności. Brak wymaganych uprawnień nie zwalnia z fizycznej umiejętności żeglowania. Akweny wodne w Polsce może nie są bardzo wymagające, ale nie wybaczają niefrasobliwości. Kto nie umie żeglować, zawsze może wypożyczyć jacht ze skipperem.