Jaki wybrać bank?

W jaki sposób rozeznać się w ich ofercie? Przedstawiamy porady na temat tego, czym kierować się przy wyborze banku i który bank jest najkorzystniejszy.

Od czego powinien zależeć wybór banku

Banki, podobnie jak wszystkie inne firmy, starają się dostosować swoje produkty do potrzeb klientów. W praktyce oznacza to, że w jednym banku będziemy mieć do wyboru konto dla młodych osób, zwyczajne konto osobiste, konto prestige, konto wielowalutowe i jeszcze wiele innych rachunków do wyboru.

Niektóre z mniejszych instytucji bankowych stawiają na całkowitą specjalizację. Przykładowo Nest Bank oferuje jeden typ konta, który wyróżnia się bezwarunkowym brakiem opłat za prowadzenie rachunku, ale w zamian nie posiada niektórych funkcjonalności z płatnych kont w innych bankach.

Przykładem z drugiej strony tego spektrum jest Lion’s Bank, który oferuje wyłącznie konta typu Prestige. Oznacza to, że aby korzystać z jego usług należy najpierw spełnić kryteria dochodowe lub zdeponować w banku odpowiednią ilość pieniędzy. Inaczej za konto prestiżowe poniesiemy horrendalne opłaty. Konto typu prestige ma oczywiście swoje zalety. Zyskujemy dostęp do osobistej obsługi klienta, opcji inwestycyjnych, czy tzw. usług concierge, czyli załatwiania za nas przeróżnych spraw takich jak rezerwacja miejsca w hotelu czy wynajęcie samochodu.

Z tego powodu nie istnieje bezwzględnie najlepszy bank. To, który bank będzie najlepszy w naszej konkretnej sytuacji zależy od poziomu osiąganych przez nas dochodów oraz usług bankowych, z których chcemy korzystać. Najłatwiej jest odnaleźć najlepszy bank dla siebie przez serwis do porównywania ofert finansowych, taki jak Pozyczkaportal.

 

Promocje bankowe – telefon za założenie karty kredytowej

Oferta większości dużych banków komercyjnych jest, dzięki zaciętej konkurencji, bardzo zbliżona. Dlatego warto jest ‘zapolować’ na promocje bankowe. Dzięki nim można ustrzelić bonus za założenie karty kredytowej (nawet kilkaset złotych!) czy rachunku bankowego.

Za założenie karty kredytowej można otrzymać np. wartościowy telefon, albo duże zniżki w popularnych sklepach. Najlepsze promocje można śledzić na stronie banków lub specjalnych serwisach finansowych. Rankingi pozwalają sprawdzić który z banków oferuje najlepsze promocje i najwyższe bonusy.

Opłaty za rachunek bankowy

Dla wielu osób kluczową kwestią przy wyborze banku będą opłaty za konto. Obecnie niemal wszystkie banki oferują konto za darmo. W większości z nich tak naprawdę jest to obwarowane pewnymi warunkami. Należy przykładowo zapewnić 1000 zł wpływów na konto miesięcznie. Opłaty mogą również dotyczyć nie tyle samego rachunku bankowego, co dołączonych do niego usług. Prowizje za przeróżne operacje kartą płatniczą to niemal standard. Zapłacić możemy np. za wypłatę z bankomatu innego niż bankomat własny banku czy wypłatę gotówki w sklepie. Dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu konta bankowego, warto przestudiować ofertę i porównać ją z konkurencją.

Należy jeszcze wspomnieć o Podstawowym Rachunku Płatniczym. Na mocy ustawy wszystkie banki w Polsce muszą posiadać w ofercie darmowe konto osobiste. Posiada ono znaczne ograniczenia, ale jest całkowicie wystarczające ii darmowe dla użytkowników nie mających dużych wymagań. Oferta PRP nie różni się pomiędzy bankami – jako że jego warunki są ustawowo narzucone, to bankom nie opłaca się ‘ulepszać’ tej oferty.

Bank to nie tylko konto osobiste

Konto osobiste jest produktem bankowym bez którego trudno jest poruszać się we współczesnym świecie. Istnieją jednak jeszcze inne usługi bankowe, które są czasem użyteczne. Większość osób chcących zakupić mieszkanie będzie zmuszona skorzystać z kredytu hipotecznego.

Banki ułatwiają finansowanie większych zakupów przez kredyty gotówkowe, a mniejszych przez karty kredytowe. Do korzystania z takich usług zazwyczaj nie jest wymagane zakładanie konta osobistego. Można mieć konto w jednym banku, a kartę kredytową w innym, gdzie jest to bardziej opłacalne. Za pośrednictwem konta internetowego można też dziś korzystać z usług administracji rządowej czy zweryfikować swoją tożsamość. W ofercie instytucji finansowych tego typu znajdziemy też konta maklerskie, emerytalne czy inwestycyjne oraz lokaty. Banki pozwalają więc nie tylko pożyczać, ale też oszczędzać i inwestować.